Home / Realizacje domów  / Domy letniskowe  / Dom w Norwegii

Dom w Norwegii

Spread the love

Ideą, według której został zaprojektowany ten nowoczesny dom, była jak najmniejsza ingerencja w naturę. Jego położenie i układ wnętrz został podyktowany uzyskaniem jak najlepszego widoku na otaczający krajobraz.

Dom wybudowano w Holmestrand w Norwegii. To miasto jest podzielone przez urwisko o wysokości 120 m, które oddziela położone nad brzegiem zatoki centrum miasta od swoich przedmieść. Z racji tego, że Holmestrand znajduje się 75 km od Oslo, ulega ciągłej transformacji. Dla rozwoju regionalnego biznesu niezwykle ważne jest więc jego połączenie komunikacyjne ze stolicą kraju. Norweskie Koleje Państwowe są w trakcie budowy nowej sieci szybkich połączeń kolejowych, która ma przebiegać przez centrum. Aby ułatwić mieszkańcom komunikację te dwie części miasta, znajdujące się na dwóch poziomach, są ze sobą scalone w dość nietypowy sposób – budynkiem-windą.

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen

Właśnie na krawędzi tego klifu jest położony dom o powierzchni 273m2. Z tego miejsca roztacza się widok na Holmestrand i fiordy. Panorama rozciąga się na 180° w kierunku morza na wschodzie i otwartego krajobrazu na zachodzie. W takich miejscach jak to, wyzwaniem dla architektów jest raczej udoskonalenie widoku niż eksponowanie domu ze wszystkich możliwych stron.

Połączenie domu z terenem zostało zaplanowane w jak najmniej ingerujący sposób. Projektanci wzięli pod uwagę wiele aspektów – rygorystyczne przepisy miejskie, cechy krajobrazu, widoki (zarówno z daleka, jak i z bliska) i rodzaj roślinności. Położenie domu została wyznaczone z dokładnością do 10 cm, przy uwzględnieniu nietkniętego terenu i istniejących drzew, które znalazły się po prawej stronie budynku.

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen

Bryła tego nowoczesnego domu w Norwegii jest podzielona na dwie części. Zachodnia fasada jest zwrócona w kierunku drogi dojazdowej, bardziej ”ekstrawertyczna” elewacja otwiera się na wschód. Dwa główne skrzydła są rozsunięte o 22° względem siebie. Dzięki temu zabiegowi architektom udało się wtopić dom w teren i uchwycić różne widoki. Ze względu na złożoną formę, wspornikowe dachy, przesunięte elewacje i przecinające się przestrzenie, dom jest obszerny, doświetlony przez losowo przesączające się promienia słoneczne, a z wnętrz roztaczają się wspaniałe widoki.

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen

Na wysokości parteru ściany zewnętrzne domu są wykończone są (również od strony wnętrza) typowymi dla tego rejonu kolorowymi płytkami kamiennymi. Na tak solidnej podstawie opiera się górna, drewniana część domu. W tej części ściany, stropy i dachy pokrywają zwęglone i szczotkowane deski jodłowe, łączące norweską tradycję z japońską metodą zabezpieczania drewna Shou-Sugi-Ban. Ten przyjazny dla środowiska sposób ochrony drewna sprawia, że jego proces patynowania drewna będzie nadal przebiegał. Z czasem miękkie części powierzchni ściemnieją, a ciężkie zimowe warunki wydobędą srebrnoszary kolor, dając w rezultacie nierówną, ale szlachetną powierzchnię.

dom_w_norwegii_Schjelderup_Trondahl9

Wnętrze jest dość typowe dla skandynawskiego stylu: drewniane ściany i sufity są wyłożone białymi płytami sklejki z topoli olejowanych i biały popiół floorboardsare. Wprowadza to do wnętrza miękkie światło. Geometria wewnętrzna jest wymuszona przez konstrukcję wspornikowych dachów. Zintegrowane meble są wykonane na miejscu z płyt włóknocementowych w kolorze białym i brązowych płyt MDF lakierowanych w zależności od miejsca ich wbudowania i funkcji. Profile wszystkich okien i drzwi wykonane są z litego drewna dębowego.

Źródło: Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen, www.sta.no

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ