Home / Budowa  / Porady i trendy  / Dom w skandynawskim stylu

Dom w skandynawskim stylu

Spread the love

Styl skandynawski jest jednym z najbardziej popularnych trendów. Mieszkańcy Północy znaleźli antidotum na niesprzyjającą aurę. Ich domy są odporne na surowy klimat, a proste wnętrza – jasne i przytulne.

Skandynawskie domy mają  zaprojektowane jak prostą formę, która obecnie najczęściej kojarzy się z domami energooszczędnymi. Ich prosta bryła jest tak usytuowana względem stron świata, by słońce jak najlepiej oświetliło wnętrza i je ogrzało. Duże przeszklenia są umieszczone od strony południa, a okna w pozostałych elewacjach mają różny kształt i znajdują się tam, gdzie potrzebne jest światło. Bywa, że zastępują  wykończenie nad blatem kuchennym.

Antero Tehunen

Antero Tehunen

Dachy, kryte tradycyjnie blachą płaską lub blachodachówką, mają nieduży spadek. Zalegający na nich śnieg izoluje przed zimnem, a gdy jest go za dużo łatwo go usunąć.  Obowiązkowo więc znajdują się na nich drabinki i akcesoria zabezpieczające przed zsuwaniem się śniegu z połaci.

Domy w stylu skandynawskim zwykle mają elewacje wykończone drewnem. Zazwyczaj ma  ono kolor jasnoniebieski, ciemnoczerwony, ciemnobrązowy, grafitowy, a nawet czarny. Detale malowane są na biało.

Antero Tehunen

Antero Tehunen

Wnętrza w stylu skandynawskim są przestronne, jasne, rozświetlone. Taki efekt pozwalają osiągnąć ściany zwykle pomalowane na biało. Doskonale odbijają one blask sprawiając, że nawet ciemne wnętrza stają się jasne i optycznie większe. Białe ściany pozwalają także na zestawianie ze sobą  przedmiotów i mebli o skrajnie różnej stylistyce. Oprócz białych ściany mogą mieć kolor chłodnego błękitu, pudrowego różu, delikatnego ecru i gołębich szarości. Dobrze prezentują się na nich różne dekoracje, zwykle graficzne obrazy i fotografie. Dzięki takim zabiegom udaje się dłużej „zatrzymać” dzień w chłodnym, skandynawskim klimacie z krótkimi dniami i długimi, mroźnymi zimami.

Antero Tehunen

Antero Tehunen

Ściany skandynawskich domów wykańcza się również tapetami. Niektóre z tych współczesnych wciąż produkuje się ręcznie, techniką tradycyjną. Najważniejsze jest to, że mają one tradycyjne wzory w nowoczesnej formie.

Podłogi w domach skandynawskich są wykonane z desek brzozowych lub jesionowych, z widocznymi dużymi słojami. Matowy lakier lub olej pozwalają zachować naturalny kolor drewna i uwypuklić jego strukturę. Najczęściej jednak podłogi są bielone lub malowane na biało. Jedynie czasem mają kolor grafitowy lub czarny, konstatujący z białymi ścianami.

 

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ