Koncepcja tego projektu domu z ruchomą elewacją, od początku opierała się na pewnego rodzaju niepewności i elastyczności. Bryła domu i układ wnętrz został zaplanowany w taki sposób, aby część każdego z pięter domu otwierała się lub zamykała w zależności od zmieniających się pór roku lub „scenariusza” zaprogramowanego w systemie sterowania.
Podobnie, jak wiele innych miejskich działek w Teheranie, także ta przeznaczona pod ten dom była wyraźnie wąska i długa. W związku z tym niezbędne okazało się doświadczenie architektów w zaprojektowaniu trójwymiarowej zamiast dwuwymiarowej (płaskiej). Otwieranie i zamykanie kubatury budynku nawiązuje do tradycyjnych irańskich domów, które miały dwa salony – letni i zimowy. Tę samą zasadę wykorzystano w Sharifi-ha House (nazwano go tak na cześć tradycyjnych irańskich rezydencji), tworząc zmieniającą się bryłę budynku, która latem oferuje mieszkańcom otwartą, przezroczystą, doświetloną przestrzeń z szerokimi, dużymi tarasami. W przeciwieństwie do tego, w chłodne, śnieżne teherańskie zimy wnętrze zamyka się i pozostają jedynie niewielkie otwory bez szerokich letnich tarasów.
Do przemieszczania się poszczególnych modułów domu zastosowano prosty mechanizm, dokładnie taki sam, jaki wykorzystywany jest między innymi do obracania scen teatralnych, platform na wystawach samochodowych.
Dom składa się z siedmiu kondygnacji. Dwa piętra pod ziemią przeznaczone zostały do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu, bowiem znajduje się w nich centrum fitness, basen i miejsce odnowy biologicznej.
Na parterze znajduje się parking i pomieszczenia gospodarcze. Na przyjmowanie gości i życie towarzyskie przeznaczono pierwsze i drugie piętro, a część prywatną ulokowano na trzecim i czwartym.
Dom z ruchomą elewacją dostosowuje się do potrzeb i upodobań mieszkańców. Formalnie można zmienić ich wygląd. Na przykład, w zależności od tego, czy w domu przebywają goście, czy nie, pokój znajdujący się na drugim piętrze może być przeznaczony do różnych celów. Podobnie może być z biurem w domu i pokojem śniadaniowym (dowolne obracanie się pomieszczeń na pierwszym i trzecim piętrze).
Od samego początku przy projektowaniu wnętrz uwzględniano rosnące na zewnątrz trzy sosny. Gdy dom jest w trybie otwartym, drzewa stają się „obrazami” ujętymi w ramy dużych przeszkleń.
Cofnięcie się o około trzy metry od dopuszczalnej linii konstrukcji pozwoliło wpuścić światło dzienne do piwnicy przez wstawienie szklanej fontanny. Obszary, fitness i odnowy biologicznej są umieszczone między fontanną a podziemnym basenem, w którego wodzie odbija się blask przestrzennych instalacji.
Źródło: Next Office, www.nextoffice.ir