Home / Realizacje domów  / Dom przyjazny dla dzieci

Dom przyjazny dla dzieci

Spread the love

Okazuje się, że stworzenie domu z myślą o kilkorgu dzieciach jest dość trudne, jeśli nie mają to być tylko zwykłe pokoje. Jeśli jednak znajdzie się klucz, powstaje miejsce wyjątkowe.

Właściciele tego domu to trzydziestoletni nauczyciele z czwórką dzieci. Według współczesnych standardów są dużą rodziną. Najważniejszą rzeczą, na jakiej im zależało w nowym domu było zaplanowanie atrakcyjnej przestrzeni, gdzie ich dzieci mogłyby się bawić, czytać i uczyć. Miała ona powstać na niższych piętrach, górne miało być w całości dla rodziców. Projekt takiego domu wcześniej wykonał inny architekt, ale nie była to udana próba. Projekt architektów z pracowni Moon Hoon, według którego wybudowano dom wydał się inwestorom lepszy ze względu na bardziej przyjazną i kreatywną przestrzeń dla dzieci. Do pierwszej wersji wprowadzono jedynie niewielkie korekty.

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Działka – o powierzchni 570,5 m2, nieregularnym kształcie i z jednej strony ze skarpą – była położona w ładnym, nowo wyznaczonym miejscu na przedmieściach jednego z miast w Korei Południowej. Panorama z domu przypomniała architektom scenę z filmu rozgrywanego na peryferiach Los Angeles. Nazwali więc dom Panorama House.

Forma działki i podstawowy podział domu przyjaznego dla dzieci (parter i poddasze dla dzieci, piętro dla rodziców) skłonił projektantów do zorganizowania przestrzeni na rzucie długiego i wąskiego prostokąta o powierzchni użytkowej 209,14 m2. Fasada takiego domu byłaby monotonna. Przełamano to dość nietypową, wypukłą, o nieco kanciastej formie z nieregularnie rozmieszczonymi oknami o różnej wielkości, które pozwalają na bardziej zróżnicowanie punktów widokowych. „Wahania” fasady akcentują lustrzane przeszklenia. To może dawać efekt iluzji, gdy ogląda się dom pod pewnym kątem.

Kluczem do wymyślania wielozadaniowej przestrzeni dla dzieci stała się duża klatka schodowa, na której ulokowano regały na książki, swobodną przestrzeń do czytania, kino domowe, zjeżdżalnię i wiele innych funkcji. Przestrzeń wielofunkcyjna na schodach daje jest tak atrakcyjna, że korzystają z niej nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Kuchnia i jadalnia są kolejnymi ważnymi miejscami, w których wszyscy domownicy się spotykają i spędzają razem czas. Pokój telewizyjny „odsunięto” do mniejszego pokoju. Poddasze, gdzie jest najlepszy widok, jest wykorzystywane jako sala zabaw dla młodszych dzieci.

Tradycyjnie koreańskie domy mają ogrzewanie podłogowe, co jest dość wyjątkowe i daje użytkownikom więcej przestrzeni wolnej od mebli, takich jak kanapy i krzesła. Z tego samego powodu większość okien jest umieszczona dość nisko. Właściwie jedynymi meblami są łóżka i przenośny stół jadalny na niewysokich nogach. Nawet przestrzeń do przechowywania jest pusta, więc nie nasuwa żadnych szczególnych funkcji.

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul

Źródło: Moon Hoon Park Young Chae, Huh Juneul, www.moonhoon.com

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ