Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom pasywny z ogrodem zimowym – Sky Garden

Dom pasywny z ogrodem zimowym – Sky Garden

dom pasywny
Spread the love

SkyGarden to dom pasywny z podniebnym ogrodem, który do ogrzewania i wentylacji potrzebuje bardzo mało energii w porównaniu do typowego domu jednorodzinnego.

Budynek wykorzystuje energię słońca i ziemi do ogrzewania i produkcji ciepłej wody, inteligentnie dostosowuje się do klimatu zewnętrznego wykorzystując naturalną wentylację dzięki specjalnie zaprojektowanej przestrzeni centralnego holu z możliwością wentylacji poprzez efekt ciągu komina.

Ogród

Wkomponowany w bryłę budynku ogród, przylegając do ściany północnej i stropu domu zapewnia swoistą symbiozę domu i ogrodu pod względem energetycznym, w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, w lecie natomiast nie dopuszcza do przegrzania budynku. Przyjęte rozwiązanie ma na celu zachęcić użytkowników domu do korzystania z ogrodu i jego pielęgnacji. Im więcej pracy mieszkańcy włożą w prawidłowe użytkowanie ogrodu, tym większe będą oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie, a także zyski płynące z wykorzystania produktów całorocznego zielonego ogrodu.

Założeniem było również stworzenie domu, który będzie oferować dodatkowe miejsce pracy i wypoczynku dla mieszkańców oraz da możliwość stworzenia oazy zieleni z całorocznym ogródkiem do hodowli kwiatów, warzyw i owoców. Ogród może pełnić także funkcję dodatkowego „zielonego” salonu, pokoju do pracy lub atelier, pokoju gier i zabaw dzieci, czy stać się kącikiem medytacji wśród obecnej przez cały rok zieleni.

Elewacja

Przyjęty na elewacjach system przesuwnych paneli, oprócz funkcji regulacji prywatności, ma ważne zadanie regulacji bilansu energetycznego domu. Latem, panele stanowią ważną ochronę przed słońcem, chroniąc przed przegrzaniem domu, dodatkowo zapewniają ochronę przed wiatrem oraz regulują natężenie wentylacji przy otwartych oknach. Projekt w 2013 roku zdobył Grand Prix w konkursie architektonicznym na Energooszczędny Dom Dostępny Roku 2013. Na początku 2014 roku zgłosili się do nas inwestorzy, którzy postanowili taki dom wybudować dla siebie. Projekt przeszedł kilka modyfikacji jak zmiana konstrukcji z drewnianej na murowanej oraz modyfikacje w układzie formy zewnętrznej strefy wejściowej z pergolą oraz układu wnętrza, które zostały dopasowane do potrzeb działki oraz przyszłych użytkowników.

Źródło: Menthol Architects http://www.menthol.pl/ Projektowanie i wykonawstwo budynków pasywnych i energooszczędnych

Autorzy: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko

Foto: Przemysław Turlej

dom pasywny

Foto: Przemysław Turlej / Menthol Architects

dom pasywny

Foto: Przemysław Turlej / Menthol Architects

dom pasywny

Foto: Przemysław Turlej / Menthol Architects

dom pasywny

Foto: Przemysław Turlej / Menthol Architects

dom pasywny

Menthol Architects

dom pasywny

Menthol Architects

dom pasywny

Menthol Architects

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ