Home / Projekty domów  / Porady  / Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Spread the love

Przestronny, z łatwym dostępem do wszystkich pomieszczeń dom parterowy czy zachowujący wyraźny podział na strefę dzienną i nocną dom piętrowy? Decyzja o wyborze odpowiedniego rozwiązania zależy nie tylko od naszych upodobań, ale także od wielkości działki, warunków zabudowy, no i oczywiście od możliwości finansowych.

W polskim krajobrazie najczęściej zaobserwować można domy z zaadaptowanym na cele mieszkalne poddaszem. Takie też rozwiązania najczęściej można znaleźć w ofercie biur projektowych.

Popularność domów z poddaszem użytkowym

Jedną z przyczyn jest fakt, że plany zagospodarowania przestrzennego w warunkach zagospodarowania terenu najczęściej uwzględniają budowę domów z poddaszem użytkowym. Budowa domów z dodatkowymi pomieszczeniami zlokalizowanymi na piętrze podyktowana jest również względami ekonomicznymi. W porównaniu z domami parterowymi, w przypadku których wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, domy z poddaszem użytkowym mają mniejszą powierzchnię fundamentów. Mniejsza jest również powierzchnia dachu. Ponadto dom z piętrem można postawić na działce o mniejszych wymiarach. Jeżeli planujemy budowę domu parterowego, w którym znajdzie się 3-4 pokoje, to minimalna szerokość działki powinna wynosić 20 metrów.

Wybór domów piętrowych podyktowany jest również względami praktycznymi. Umieszczając sypialnie na górze, uzyskujemy wyraźne oddzielenie strefy nocnej od strefy dziennej, co dla osób lubiących ciszę i spokój oraz odseparowanie od ciekawskich spojrzeń z zewnątrz ma ogromne znaczenie.

Wiśniowski

Wiśniowski

Planując pomieszczenia na poddaszu, należy jednak pamiętać o ich odpowiednim doświetleniu. Dlatego też często konieczne jest zastosowanie okien połaciowych. Pamiętać należy również o odpowiedniej izolacji termicznej i wentylacji, dzięki temu uniknie się nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń na poddaszu latem oraz ich wychładzania się w porze zimowej.

Funkcjonalność domów parterowych

Domy parterowe są rozwiązaniem odpowiednim dla ludzi ceniących rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Nie ma w nich zamontowanych schodów, które nie tylko podnoszą koszty budowy, ale stanowią barierę w przypadku osób starszych, czy też z niepełnosprawnością. Ponadto charakteryzują się prostszą bryłą, dzięki czemu mamy mniej newralgicznych miejsc, w których mogłyby tworzyć się mostki termiczne. Domy parterowe są również łatwiejsze w budowie, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów wykonawczych. Jednak, wbrew pozorom, budowa domu parterowego nie jest tańsza od budowy domu z poddaszem użytkowym. Analizując projekty różnych biur projektowych, można zauważyć, że dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej (np. 150 m2) jest o około 30-40 tysięcy droższy w budowie, aniżeli dom z poddaszem użytkowym. Związane jest to z tym że pod jego budowę należy wykonać wykop oraz fundamenty on większej powierzchni. Odpowiednio większa będzie również powierzchnia dachu.

OMCD Architects

OMCD Architects

Zalety oraz wady mają zarówno domy parterowe, jak i piętrowe. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto prześledzić swoje funkcjonowanie w takim domu. Ważne jest także określenie, ile chcemy mieć pokoi, a ile łazienek, czy przewidujemy oddzielne miejsce na pralnię, suszarnię, spiżarnię. No i oczywiście, ważne jest to, na jakiej wielkości działkę nas stać i jak duży chcemy mieć ogród okalający dom.

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ