Home / Projekty domów  / Domy parterowe  / Dom NIEtypowy

Dom NIEtypowy

Dom nietypowy
Spread the love

Patrząc na wstępne wytyczne Inwestora mogłoby się wydawać, że projekt nie będzie skomplikowany – dom parterowy z dachem płaskim, powierzchnia max 230m2, garaż na 2 samochody w oddzielnym budynku. Jednak po otrzymaniu od Inwestora kompletnych wytycznych, w tym danych działki oraz mapy projektowej, pojawiło się kilka nieoczekiwanych komplikacji.

Długa (ok.350m) i wąska (18m)  działka, istniejące zabudowania jednorodzinne i gospodarcze na froncie działki od ulicy, budynek projektowany odsunięty w głąb terenu, odgrodzony od zabudowań frontowych, z wjazdem od południa. Do tego   wymagający Inwestor, pragnący mieszkać w domu nowoczesnym, NIEtypowym
i nietuzinkowym. Domu pełnym otwartych przestrzeni i światła słonecznego.  Dodatkowym wymogiem było proste wnętrze podzielone na strefy. By każdy z pokoi miał bezpośrednie wyjście na zadaszony taras i wreszcie by strefa dzienna była otwarta na ogród na północy działki.

Dom nietypowy

NEWFORM Łukasz Małek

W pracowni NEW FORM Łukasz Małek lubimy takie wyzwania i pomimo dość niekorzystnego położenia działki oraz lokalizacji samego budynku udało nam się finalnie wykonać projekt tak, by spełniał wszystkie wymagania jakie stawiał przed nami Inwestor.

Projektowany dom jednorodzinny i budynek garażowy są budynkami wolnostojącymi, nie połączonymi ze sobą ale funkcjonalnie i architektonicznie tworzącymi integralną całość. Oba posiadają proste prostopadłościenne formy.

Bryła domu zaprojektowana  na zasadzie dwóch wzajemnie przenikających się przestrzennie i fakturowo brył: wyższej białej, tynkowanej bryły zadaszenia głównego oraz zadaszeń stref wejściowej i tarasowej. Część ta jest równoległa do wschodniej i zachodniej granicy działki.

Dom nietypowy

NEWFORM Łukasz Małek

Niższa, obłożona okładziną drewnianą z elementami antracytowego tynku i obrócona względem głównej osi działki o 8,30 stopnia w kierunku północnego wschodu, to strefa z pomieszczeniami mieszkalnymi. Na jej program składają się: strefa komunikacyjna (ze schowanym w bryle i dostępnym centralnie w budynku wejściem głównym, połączonym z korytarzem, który wytycza główną oś komunikacyjną budynku i łączy ze sobą części dzienną i nocną), strefa dzienna (jednoprzestrzenna, z obszernym, otwartym na ogród salonem, jadalnia i otwartą kuchnią), strefa nocna (sypialnia główna z garderobą i pokoje zlokalizowane przy zachodniej ścianie budynku z bezpośrednim wyjściem na taras zachodni), pomieszczenia uzupełniające (łazienki, pralnia z kotłownią). Przestrzeń wokół budynku uzupełnia system tarasów zewnętrznych, zadaszonych, wpisujących się naturalnie w przestrzeń działki, bryłę budynku, które w sposób idealny wykorzystująca ukształtowanie terenu wokół domu.

Dom nietypowy

NEWFORM Łukasz Małek

Zaprojektowany we wjeździe budynek garażu stanowi naturalną kontynuację niższej części mieszkalnej budynku. Posiada te same okładziny drewniane oraz wstawki antracytowego tynku co niższa część mieszkalna. Na program tego budynku składają się 3 pomieszczenia: garażowe na 2 samochody, gospodarcze oraz pomieszczenie składowania odpadów dostępne z zewnątrz i obsługującego wszystkie budynki na działce.

Źródło: NEWFORM Łukasz Małek http://www.newform.com.pl/

 

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ