Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom na nietypową działkę

Dom na nietypową działkę

Spread the love

Dom został zaprojektowany na południowych zboczach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w Gminie Zabierzów. Teren ten włączony jest w obszar Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Kontekst o urokliwych i naturalnych walorach krajobrazowych stał się tłem dla projektu.

Kształt działki

Działka ma nietypowy, trapezowy kształt i topografię o mocno zróżnicowanej wysokości. Dojazd na działkę znajduje się od strony zachodniej. Zastane warunki lokalizacyjne oraz wymagania inwestora wpłynęły na proces projektowy i kompozycję funkcjonalno-przestrzenną domu.

Dostęp do domu

Dostęp do domu jest zapewniony przez wymknięte podwórko z placem manewrowym, które jednocześnie stanowi bufor między drogą a bryłą domu. Z tej przestrzeni można bezpośrednio dostać się do części podziemnej budynku oraz poprzez schody terenowe do wejścia głównego do domu. W piwnicy znajdują się pomieszczenia techniczne i garaże, na parterze część dzienna z kuchnią, jadalnią, salonem i pokojem klubowym, a na poddaszu sypialnie i łazienki dla mieszkańców.

Różnica wysokości

Różnica wysokości odcina część nadziemną od podziemnej co jest widoczne na elewacjach budynku. Bryła parteru opisana jest na planie prostokąta gdzie we wschodnim narożniku wycięte jest atrium. Przeszklenia na całą wysokość kondygnacji kadrują otaczający krajobraz do wnętrza. Elementem uzupełniającym kontakt z przyrodą jest klomb z bujną zielenią trawiastą oraz charakterystycznym drzewem w postaci purpurowolistnego klonu palmowego. Ten akcent kolorystyczny przełamuje w energetyzujący sposób harmonijnie zakomponowane elewacje w tonacjach szarości.

Zadaszenie domu

Zadaszenie domu jest wynikiem analizy architektury regionalnej, tradycyjnej zabudowy jednorodzinnej oraz interpretacji MPZP. Bardzo restrykcyjne zapisy planu w zasadzie ograniczające do minimum wysokość ścianki kolankowej zdeterminowały formę dachu jako przestrzennego graniastosłupa o przekroju trójkąta zachowującego kąt między ramionami określony w dokumencie planistycznym. Lukarny przełamują bryłę dachu dla podkreślenia funkcji niektórych pomieszczeń poddasza.

Architektura Domu w Kobylanach jest wynikiem wnikliwego poszukiwania formy, która łączy tradycyjny dwuspadowy dach z nowoczesną bryłą budynku oraz topografię terenu w jedną całość.

Źródło: MEEKO Architekci  http://meeko.pl/

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec

Wizualizacje: NOISE STUDIO Mateusz Kot

Model: MODEL Design Krzysztof Witek

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

MEEKO Architekci

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ