Home / Projekty domów  / Domy parterowe  / Dom na łące – współczesna forma starej polskiej chaty

Dom na łące – współczesna forma starej polskiej chaty

Spread the love

Dom na łące – położony jest w miejscowości Cisie, k. Blachowni w powiecie częstochowskim i nawiązuje do zabudowań typowych dla polskiej wsi.

Idea projektu

Inspiracją do projektu były pobliskie zabudowania starych domów w konstrukcji drewnianej zrębowej. Budynki w kolorze ciemnoszarym lub czarnym z tradycyjnym dachem dwuspadowym. Wszystkie na planie prostokąta z dostawionym obok przedsionkiem.

Współczesna forma starej polskiej chaty/ Projekt Grupa Verso
Współczesna forma starej polskiej chaty/ Projekt Grupa Verso
Dom na łące jest współczesną formą starej polskiej chaty.

Budynek parterowy, zbudowany jest na planie prostokąta z podcieniami od strony tarasu i wejścia, które są formą negatywu dla przedsionka. Z zewnątrz budynek obłożony został deską elewacyjną z modrzewia polskiego opalonego ogniem i zaimpregnowanego olejem.

Budynek stoi na betonowej płycie fundamentowej nawiązującej do kamiennych fundamentów. Całość przykryta jest dachem w przeważającej części dwuspadowym, który dla osiągnięcia ciekawszej formy został przekręcony, dzięki czemu sprawia wrażenie bardziej dynamicznego.

Bardzo dużym walorem dodanym dla budynku jest otoczenie, w którym się znajduje, dom zlokalizowany jest w trzeciej linii zabudowy od ulicy dojazdowej stanął na środku łąki co pozwoliło odsunąć się od sąsiadów na znaczną odległość i wyeksponować piękno otaczającej go przyrody.

Współczesna forma starej polskiej chaty/ Projekt Grupa Verso
Współczesna forma starej polskiej chaty/ Projekt Grupa Verso

Obiekt został zaprojektowany dla 5-o osobowej rodziny, która ciągle poszukuje nowych wyzwań i celów. Sposób kształtowania wnętrza umożliwia zmianę aranżacji niektórych pomieszczeń a nawet łączenia ich ze sobą, w zależności od preferencji zmieniających się wraz z wiekiem i potrzebami mieszkańców.

Konstrukcja domu 

Budynek wykonany jest w konstrukcji drewnianej szkieletowej w formie prefabrykatów a całość ze względu na podmokły teren umieszczona została na płycie fundamentowej. Ściany z wypełnieniem z wełny mineralnej obłożone z zewnątrz opalanymi ogniem deskami.

Współczesna forma starej polskiej chaty/ Projekt Grupa Verso

Projekt Grupa Verso, Zdjęcia Kacper Ziółkowski, Michał Jackowski, Artur Gała

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ