Home / Projekty domów  / Dom między brzozami

Dom między brzozami

Spread the love

Dom zaprojektowany  jest przez poznańską pracownię TEŻ ARCHITEKCI. Opracowujący projekt  budynku Małgorzata Siekanko, Marta Sękowska – Kulińska, Wojciech Andrzejewski oraz Paulina Wielgosz-Konewka mieli za zadanie wkomponowanie nowej bryły pomiędzy porastające działkę drzewa, otwarcie wnętrz na otaczającą zieleń, wykreowanie bryły dobrze wpisującej się w zastaną przestrzeń, a zarazem wygodnej i funkcjonalnej.

Wnętrza zostały tak zorganizowane, zaprojektowane i naturalnie oświetlone, by zapewnić mieszkańcom komfort. Budynek zaplanowany jest częściowo jako parterowy, a częściowo jako dwukondygnacyjny pokryty dwuspadowym dachem, a jego wysokość zmienia się w zależności od funkcji oraz położenia na działce.

TeżArchitekci

TeżArchitekci

Część domu, zlokalizowana od strony wschodniej jest wyższa (6,5m). Podwyższenie budynku w tym miejscu nie powoduje zacienienia użytkowej części działki. Na parterze znajduje się wejście do domu, toaleta, pomieszczenie gospodarcze oraz strefa dzienna – salon i jadalnia.
Część domu usytuowana od strony zachodniej, znajdująca się bliżej lasu i pola jest niższa (4,8m). Tutaj mieści się sypialnia, łazienka, gabinet, spiżarnia oraz otwarta kuchnia połączona z wyższą częścią domu poprzez jadalnię.
Od południowej strony drewnianą bryłę przebito dużymi przeszkleniami, na poziomie poddasza ulokowano loggię, z której rozciąga się piękny widok na okoliczne pola i lasy. Przestrzeń domu została też powiększona o taras, wyłożony tym samym czarnym thermodrewnem, z którego wykonane są elewacje i dach budynku.

TeżArchitekci

TeżArchitekci

TeżArchitekci

TeżArchitekci

Thermodrewno jest to drewno uprzednio poddane obróbce termicznej. Dzięki temu działaniu stosunkowo mało odporne na warunki atmosferyczne drewno, staje się bardziej wytrzymałe i trwałe. Nie przypadkowo elewacje, dach i taras zostały zaplanowane jako czarne – chodziło o oto, by dom stał się tłem dla porastających działkę brzóz.  Kształt budynku oraz drewniana okładzina nawiązuje do typografii polskiej wsi.

D:niesFORMAnsf_projektyTE¯ ARCHITEKCItez_wojnówkonsf_wojnow

Źródło: www.tezarchitekci.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ