Działka na którym zaprojektowany został Dom Meandrowy posiada bardzo dobre usytuowanie względem stron świata. Jest podłużna i rozciągnięta wzdłuż kierunku wschód zachód.
Wjazd na działkę znajduje się na wschodzie, zatem cała południowo zachodnia część działki możliwa jest do zagospodarowania przez ogród. Takie usytuowanie daje też dobre warunki do operowania światłem dziennym wewnątrz budynku.
Założeniem projektu było uzyskanie maksymalnego wygrodzenia ogrodu i stworzenia enklawy połączonej z ogrodem.
Bardzo dobre położenie działki dawało już dobry start. Kwestią do rozwiązania okazała się zatem neutralizacja wglądu sąsiednich budynków ku środkowi działki, gdyż budynek sąsiedni przesunięty do drugiej linii zabudowy skutecznie pozbawiał jej prywatności. Udało się to osiągnąć dzięki liniowemu prowadzeniu bryły budynku oraz meandrowaniu nią w odpowiedni sposób dający ochronę centralnej części działki i strefy budynku bezpośrednio stykającej się z ogrodem.
Funkcjonalnie budynek podzielony został na trzy części. Pierwszą z nich jest garaż, który pozostawiony został we frontowej części działki utrzymując obowiązującą linię zabudowy. Druga część to część parteru budynku, która zawiera całą strefę dzienną oraz nocną strefę rodziców. Trzecia część czyli strefa dzieci przeniesiona została na piętro budynku. W ten sposób zapewniono komfort akustyczny, a w przyszłości kiedy dzieci opuszczą dom życie w budynku będzie mogło toczyć się głównie na parterze. Uzupełnieniem piętra jest gabinet oraz sala do ćwiczeń. Zarówno pokoje dzieci jak i siłownia z gabinetem mają bezpośrednie wyjście na taras znajdujący się na dachu. Zapewnienie wyjścia na dach, poprzez dokręcenie bryły piętra w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, spowodowało powstanie charakterystycznego motywu budynku. Kontynuując „wodny” motyw komponowania bryły budynku, parter oraz piętro zostały spojone ze sobą białą taśmą przywodzącą na myśl łamiącą się falę.
Projekt: Piotr Banach BANACH ARCHITEKCI www.bnch.pl
Więcej projektów ideadomu.pl/projekty-domow