Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom jednorodzinny w Poznaniu

Dom jednorodzinny w Poznaniu

Spread the love

Ten jednorodzinny dom położony jest w Poznaniu w bardzo atrakcyjnej lokalizacji jeśli chodzi o krajobraz naturalny.

Niestety, zabudowa jest już typowa dla polskiego krajobrazu – czyli chaotyczna: są tu bowiem powściągliwe miejskie domy z płaskimi dachami, ale i rozbudowane wille ze skośnymi dachami. Działka inwestora znajduje się jednak na skraju obszaru z zabudową. Od południa graniczy ze ścianą lasu a od wschodu i północy z obszarem chronionego krajobrazu.

Budynek został zaprojektowany dla rodziny z czwórką dzieci i cały układ domu temu został podporządkowany. Obiekt miał być wyraźnie podzielony na strefy dla każdego z mieszkańców, a jego elementem centralnym miał być salon i kuchnia. Inwestorom zależało, by część dla dzieci była oddzielona od strefy dziennej i nocnej rodziców.

PL.architekci

Te wymagania i kształt działki bardzo szybko narzuciły kształt całego budynku i ukierunkowanie poszczególnych stref. Dom otwiera się na atrakcyjny krajobraz, a odcina przez pełną ścianę ogrodzeniową od pobliskiej zabudowy. Wrażenie, że wnętrza się przenikają, potęguje ten sam, biały kolor posadzki – w domu z żywicy, na tarasie z betonu. Motywem przewodnim jest jednak drewno. Pionowe lamele na elewacji nawiązują do rytmu pni drzew pobliskiego lasu. Elementy drewniane są kontynuowane we wnętrzach jako fornirowane dębem panele ścienne i fronty, dzięki czemu jeszcze bardziej zatraca się podział miedzy zewnętrzem a wnętrzem.

PL.architekci

Układ funkcjonalny wnętrz podporządkowany jest życiu rodzinnemu i łatwości utrzymaniu porządku. Wnętrza to nie tylko skupisko designerskich przedmiotów ale funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu czystości przestrzeń: zastosowane okładziny ograniczają zabrudzenia ścian; liczne ukryte schowki pozwalają utrzymać ład. Inwestorom nie zależało bowiem tylko na katalogowym domu, ale na funkcjonującej razem z ich życiem „maszyną do mieszkania”.

Źródło: PL.architekci sp. z o.o. http://www.plarchitekci.pl/

Zdjęcia zewnętrzne: Anna B. Gregorczyk

Zdjęcia wewnętrzne: Marcin Grabowiecki

Projekt otrzymał nominację SARP Poznań do nagrody w XX edycji konkursu Jana Baptysty Quadro na najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w Poznaniu.

PL.architekci

PL.architekci

PL.architekci

PL.architekci

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ