Home / Idea domu  / Dom energooszczędny – co się kryje za tym pojęciem

Dom energooszczędny – co się kryje za tym pojęciem

dom energooszczędny
Spread the love

Czy każdy dom, w którym zastosowano ponadstandardową grubość warstwy termoizolacyjnej możemy nazwać domem enegooszczędnym? Czy wyposażenie domu w pompy ciepła i kolektory słoneczne pozwala nam na stwierdzenie, że mamy do czynienia z inwestycją energooszczędną? O tym, czym jest dom energooszczędny i dom pasywny, dom o niskim zapotrzebowaniu na energię oraz dom zeroenergetyczny decydują postanowienia unijnej Dyrektywy 2010/31/UE.

Brak definicji określającej czym jest budynek energooszczędny sprawia, że za takowy uznajemy inwestycję, w której zapotrzebowanie na energię jest mniejsze aniżeli w budynku, dla którego prawne wymagania zostały ustalone. Według nowych Warunków Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które w naszym kraju obowiązują od 2014 r., zapotrzebowanie na energię w domach jednorodzinnych powinno wynosić 120 kWh/m2 w ciągu roku. Ale już od 2017 r. współczynnik EP zostanie obniżony do 95 kWh/m2, a w 2021 do 70 kWh/m2. Za Narodową Agencją Poszanowania Energii należałoby zatem uznać za dom energooszczędny taki, w którym zużywa się od 25% do 50% mniej energii niż w budynkach spełniających wymagania przepisów.

Dom energooszczędny jednak to nie tylko wskaźnik Ep, ale szereg rozwiązań projektowych, konstrukcyjnych oraz odpowiednio dobrane materiały budowlane, które wpływają na niskie koszty eksploatacji czy utrzymanie zdrowego klimatu wewnątrz. To także rozwiązania przyjazne środowisku.

dom energooszczędny

Architekci ANA

Jak wygląda dom energooszczędny?

Bryła budynku energooszczędnego nie musi zasadniczo różnić się od bryły charakterystycznej dla budownictwa tradycyjnego. Jednak powinna mieć jak najmniej uskoków, występów, czyli miejsc, w których mogą się tworzyć mostki termiczne. Inaczej jest w przypadku domów budowanych w standardzie pasywnym czy niskoenergetycznym. Te wyróżniają się zwartą bryłą oraz dużymi, otwartymi przestrzeniami wewnątrz domu. Taki dom jest niepodpiwniczony, a jego dach jest o niewielkim kącie nachylenia.

Podczas budowy domu energooszczędnego uwagę należy zwrócić na jego usytuowanie na działce. Duże przeszklenia znajdują się od najbardziej nasłonecznionej strony – południowej. Jest to rozwiązanie korzystne ze względu na bilans energetyczny. Pozyskujemy w ten sposób pasywne źródło energii. Natomiast od strony północnej bryła budynku powinna zostać maksymalnie zamknięta. Zazwyczaj po tej stronie lokuje się pomieszczenia gospodarcze, nie wymagające mocnego ogrzewania. Budynki energooszczędne wyposażone są często w zewnętrzne rolety lub żaluzje, które nie tylko chronią wnętrza przed nagrzewaniem się, ale także wspomagają działanie wentylacji oraz minimalizują straty energii.

Domy energooszędne wyposażone są w drzwi oraz okna charakteryzujące się wysoką szczelnością oraz izolacyjnością termiczną. W oknach stosuje się trójwarstwowe szklenie, niskoemisyjne powłoki, a hermetyczne komory między szybami wypełnione są gazem szlachetnym, zapewniającym wysoką energooszczędność. Celem uniknięcia nieszczelności budynku szczególnie wiele uwagi poświęca się dokładnemu ich montażowi.

dom energooszcędny

Artau Architekci

Systemy ogrzewania i wentylacji

Pompy ciepła, kominki z płaszczem wodnym czy kolektory słoneczne to już niemal standard w budownictwie energooszczędnych. Stosowane są zarówno do niskotemperaturowych instalacji grzewczych, jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tym co jej łączy jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Ostatnimi czasy wiele uwagi poświęca się instalacjom hybrydowym, czyli takim, które łączą w sobie dwa różne urządzenia, np. panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne lub pompę ciepła i gazowy kocioł kondensacyjny. Celem takiego rozwiązanie jest zwiększenie możliwości grzewczych przy niższych nakładach finansowych – zakup instalacji hybrydowej jest tańszy aniżeli zakup dwóch samodzielnych urządzeń. Hybrydowe są również instalacje wentylacyjne, łączące wentylacje mechaniczną z naturalną.

dom energooszczędny

Lanefab Design

Więcej ideadomu.pl

Zapisz

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Maciej 23 listopada 2016

    „Hybrydowe są również instalacje wentylacyjne, łączące wentylacje mechaniczną z naturalną.”??? Kto redaguje takie pomysły? Połączyć rekuperację z grawitacją?! Proszę przygotować się bardziej merytorycznie do tematu!

DODAJ KOMENTARZ