Dom betonowy

projekt domu
Spread the love

Działka znajduje się na północnych obrzeżach Warszawy, w podmiejskiej okolicy porośniętej dziką zielenią leśną.

Otoczenie jest słabo zurbanizowane a działki w najbliższym sąsiedztwie są jeszcze niezabudowane. Projekt musiał uwzględniać podstawowe życzenia klienta – przede wszystkim miał być energooszczędny i wykonany z materiałów, solidnych, trwałych , nie wymagających dodatkowych zabiegów np. konserwacyjnych.

Działka ma dostęp do drogi od strony północnej.Zaprojektowano dom wg schematów budownictwa pasywnego – maksymalnie zamknięty od strony północnej ( – jedyne 2 otwory to brama garażowa i drzwi wejściowe ) i otwarty strefą dzienną i sypialniami dziecięcymi  na stronę południową.

projekt domu

Kameleonlab

Budynek  zamknięty jest w  formie 2 kondygnacyjnego prostopadłościanu, do którego dodano  tylko w niezbędne dla optymalnego funkcjonowania budynku elementy  – czyli daszki.

Od północy – daszek nad wejściem, a od południa daszki nad fasadami szklanymi chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza.

Na elewacjach zaproponowano betonową skorupę w ścianie trójwarstwowej,  jako najbardziej trwałe i nie wymagające obsługi wykończenie.

Ciemno-szary beton jest jedynym materiałem wykończeniowym  domu – także daszki są wykonane jako betonowe.

Program budynku uformowany został w dwóch podłużnie ułożonych strefach tak aby większość pomieszczeń mieszkalnych miała ekspozycję południową a przede wszystkim strefa dzienna z wysokim na dwie kondygnacje salonem.

Od strony północnej znajduje się pas pomieszczeń gospodarczych i pomocniczych  z 2 sypialniami na końcach które dzięki temu mogą mieć ekspozycję wschodnia i zachodnią.

Pomieszczenia na piętrze w pasie północnym – takie jak np. łazienki – są doświetlone świetlikami dachowymi.
Źródło: Kameleonlab. Kuba Woźniczka, Rafał Specylak architekci
http://www.kameleonlab.com/

projekt domu

Kameleonlab

projekt domu

Kameleonlab

projekt domu

Kameleonlab

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ