Deszczownice – sposób na domowe spa
Deszczownice to kąpiel w strugach deszczu, delikatna mżawka, kaskada wody i do tego pobudzające lub nastrojowe światło – to wszystko możemy mieć w domowym zaciszu. Wystarczy zamontować odpowiedni model deszczownicy.
Deszczownica (inaczej głowica górna) to okrągła, owalna, kwadratowa lub prostokątna tarcza będąca elementem nad lub podtynkowego zestawu prysznicowego. Zależnie od modelu może mieć nawet ponad 250 otworów, z których wypływa strumień na przykład przypominający deszcz. Oferta wzornicza zestawów prysznicowych jest bardzo bogata. Producenci dbają, aby dopasować je do gustu różnych klientów – stąd miękkie opływowe linie lub proste geometryczne kształty. Niektóre panele sygnowane są nazwiskami polskich i zagranicznych designerów.
Deszczownica w panelu natynkowym – taki gotowy zestaw można zmontować zarówno w nowym, jaki i już użytkowanym domu – na płaskiej ścianie lub w narożu łazienki. W celu w miejscu tradycyjnego drążka z główką prysznicową (inaczej słuchawką lub rączką) podłącza panel natryskowy.
Deszczownica znajdująca się na końcu panelu może być ruchoma (wtedy ustawimy kąt nachylenia wody) lub stała. Oprócz tego w zestawie znajduje się elastyczny wąż i rączka. Większość rączek jest jednofunkcyjna, co oznacza że wypływa z niej jeden rodzaj strumienia – zwykle deszczowy. Część producentów oferuje słuchawki trzy-, a nawet pięciofunkcyjne, czyli do dyspozycji mamy jeszcze mżawkę, kaskadę, masaż oraz strumień mieszany. Do przełączania wody pomiędzy deszczownicą a rączką służy przełącznik. Niektóre panele mają zawarte jeszcze w cenie dysze masujące i baterię termostatyczną. Do wyboru są panele w kolorze chromu (błyszczącego lub szczotkowanego), stali, aluminium; część z nich pokrywa szkło hartowane (ze zdobieniami florystycznymi, geometrycznymi), bądź specjalny rodzaj tworzywa odpornego na uderzenia, zarysowania i temperaturę. Tworzywo jest barwione na różne kolory – perłowy, czekoladowy, grafitowy i wiele innych. Co więcej i deszczownica i panel mogą być podświetlane diodami LED.

Hansgrohe
Deszczownica w zestawie podtynkowym całość wygląda niezwykle efektownie, ale montaż takiego zestawu należy jednak przewidzieć na etapie budowy domu lub podczas jego generalnego remontu. Ma to związek z tym, że wszystkie podłączenia pomiędzy elementami (deszczownicą, dyszami masującymi, bateria, słuchawką) będą ukryte pod tynkiem lub glazurą. Deszczownica może być umieszczona na ścianie lub na suficie (niektóre również wbudowuje się w sufit). Gdy mamy większą kabinę warto wybrać deszczownicę o dużej średnicy (mogą mieć nawet 60 cm). W mniejszych sprawdzą się deszczownice, których średnia nie przekracza 20 cm. Część z nich ma zamontowane oświetlenie LED – centralnie lub na obwodzie. Obsługa takiego podtynkowego zestawu prysznicowego może być manualna lub elektroniczna. Sprawdźmy czy deszczownica i główka prysznicowa (niezależnie od rodzaju panelu) wyposażona jest w system ułatwiający oczyszczanie dysz z kamienia, który prędzej czy później pojawi się w każdym prysznicu.