Home / Budowa  / Dachy i rynny  / Dachy płaskie jak ogrody

Dachy płaskie jak ogrody

Spread the love

Jeszcze do niedawna dachy płaskie kojarzyły się wyłącznie z wykończeniem czarną papą. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy urządzili na dachu ogród.

Bez wątpienia zielone dachy pięknie wyglądają. Oprócz tego dają również wiele innych korzyści. Chronią izolację przeciwwilgociową przed dużymi zmianami temperatury, promieniowaniem UV, gradem i innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, przedłużając tym samym jej żywotność. Dodatkowo, dach zielony zwiększa biologicznie czynną powierzchnię działki. To ważne dla tych, którym narzucają ją warunki planu zagospodarowania przestrzennego terenu lub warunki zabudowy. Roślinność i warstwy takiego dachu zatrzymują rocznie 40-99% wody z deszczu i topniejącego śniegu. Dzięki temu w niektórych gminach nie trzeba będzie płacić podatku od deszczówki.

APK Dachy Zielone

APK Dachy Zielone

O wyborze rodzaju zieleni powinniśmy zadecydować już na etapie projektu, ponieważ wiąże się to ze sporym ciężarem dodatkowych warstw – mat drenażowych, geowłókniny, folii przeciwkorzennej i filtracyjnej, substratu (podłoża) oraz roślin. Odpowiednie zaprojektowanie nośności stropu pozwoli na dowolne wykończenie jego powierzchni.

Optigruen

Optigruen

Do wyboru mamy dach z zielenią ekstensywną, którego warstwy mają grubość 8-15 cm i mogą ważyć 70-200 kg/m2. Tworzy go niska roślinność – mchy, rozchodniki, zioła i trawy – która utrzymuje się i rozwija w dużej mierze samodzielnie. Są to specjalne gatunki, doskonale znoszące ekstremalne warunki i mające dużą zdolność do regeneracji.

Ich wymagania pielęgnacyjne są niewielkie. Podlewanie można ograniczyć do minimum tylko w okresach długotrwałej suszy. Konieczne jest też, aby raz lub dwa razy do roku skontrolować je i ewentualnie usunąć niechciane chwasty.

Druga opcją jest dach z roślinnością intensywną. Jego warstwy mają grubość 25-100 cm, a waga osiąga więcej niż 400 kg/m2. Zieleń intensywna obejmuje byliny, krzewy i drzewa oraz trawniki. Stosowane w tym rozwiązaniu rośliny wymagają odpowiedniej struktury warstw, a także regularnego nawadniania i nawożenia, a trawniki również systematycznego koszenia. Wybierając tę formę zieleni trzeba pamiętać, że trwale można ją utrzymać tylko dzięki regularnej pielęgnacji. Oczywiście, część prac można zautomatyzować, na przykład podlewanie przez zamontowanie systemu zraszaczy z czujnikiem wilgotności.

Nie ma też żadnych przeszkód, aby roślinność pokrywała również dach stromy. Trzeba jedynie zastosować odpowiednie rozwiązanie.

Optigruen

Optigruen

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ