Home / Budowa  / Dachy i rynny  / Dachy nowoczesnych domów

Dachy nowoczesnych domów

Spread the love

Na nowoczesny charakter domu duży wpływ ma dach, a dokładniej jego kształt i rodzaj pokrycia.

Modne obecnie domy utrzymane w nowoczesnej architekturze mają prostą bryłę, bez wykuszy i ozdobnych detali, z dużymi przeszkleniami. Aby nie zakłócić wyważonych proporcji, projektuje się dla nich dachy dwuspadowe lub zupełnie płaskie, nawiązujące do modernizmu. Taki kształt wynika nie tylko ze stylu architektonicznego, ale z energooszczędności. Przez takie dachy – zwłaszcza płaskie – ucieka znacznie mniej ciepła niż przez wielospadowe.

Ważnym aspektem przy wyborze rodzaju dachu jest funkcjonalność pomieszczeń na ostatniej kondygnacji. Pod tym względem domy z płaskim dachem są wygodniejsze od domów z dachem spadzistym. Płaski dach pozwala na zagospodarowanie całej powierzchni piętra, ponieważ pokoje na górze nie zawierają skosów, które utrudniają aranżację wnętrza i dotarcie do każdej części w pomieszczeniu. Zwiększyć funkcjonalność dachów dwuspadowych można przez zaplanowanie nachylenia około 60° i ścianek kolankowych o wysokości 1,1-1,5 m.

Braas

Braas

Dachy dwuspadowe

Spośród tych dwóch rodzajów dachów zdecydowanie częściej wybierane są dwuspadowe. Do ich krycia stosuje się zwykle dachówki ceramiczne lub cementowe, w większości zakładkowe. W nowoczesną, minimalistyczną estetykę doskonale wpisują się dachówki płaskie i o niestandardowych, wielkoformatowych wymiarach i w stonowanych kolorach – odcieniach szarości. Dzięki swoim rozmiarom ich zapotrzebowanie na 1m2 nie jest duże, a możliwość przesuwania przy układaniu pozwala dopasować do długości połaci przyśpiesza pracę podczas budowy. Jedyną wadą tego rodzaju pokrycia jest ryzyko pojawienia się nieszkodliwego mchu na północnych połaciach. Jeśli chcemy go uniknąć, możemy wybrać dachówki ceramiczne angobowane lub glazurowane, na których dużo później się pojawia niechciana zieleń i z których łatwiej ją usunąć. Koszt zakupu dachówek – 70-80 zł/m2.

Alternatywą dla tradycyjnych dachówek jest blacha płaska, która również nadaje nowoczesnego wyglądu. Oprócz dachu stosuje się ją także do wykończenia elewacji.

Zależnie od zasobności portfela możemy wybierać blachę ze stali powlekanej lub droższą – cynkowo-tytanową. Pierwsza z nich nie jest droga – 45-100 zł/m2. Ważne jest, aby miała rdzeń o grubości co najmniej 0,5 mm, obustronnie pokryty warstwą cynku (minimalnie 275 g/m2). Ze względu na ryzyko korozji nad morzem i na terenach przemysłowych, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże, zalecane jest stosownie blach z powłokami o wysokiej klasie korozyjności.

Ruukki

Ruukki

Druga z blach płaskich – cynkowo-tytanowa – jest blachą szlachetną, której stosowanie nie ma żadnych ograniczeń. Jej powierzchnia z upływem czasu pokrywa się cienką warstwą ochronną, zwaną potocznie patyną. Nadaje ona szarej blasze niebieskawy lub zielonkawy kolor. Cena blachy cynkowo-tytanowej zaczyna się od 100 zł/m2. Wadą obydwu blach płaskich są dodatkowe koszty generowane przez konieczność ułożenia sztywnego poszycia i zatrudnienie dekarzy, którzy umieją ją układać.

Dachy płaskie

Dach płaski jest synonimem nowoczesnej architektury – nadaje on bryle domu kubiczny kształt i sprawia, że budynek wygląda oryginalnie i stylowo. Mimo tego domy z takimi dachami są rzadziej wybierane. Głównie ze względu na to, że w wielu rejonach Polski warunki zabudowy nakazują budowę domu z dachem stromym.

W najprostszej, najbardziej podstawowej wersji dach płaski wykańcza się żwirem. Pełni od funkcję balastu odciążającego niżej położone warstwy izolacji termicznej i przeciwwodnej. Płaski dach można także obsadzić roślinami. Jeśli będzie on nieużytkowy, projektuje się zieleń ekstensywną, której warstwy wegetacyjne nie są dużym obciążeniem dla dachu. Niewątpliwą zaletą jest także krótki czas uzyskania właściwego wyglądu dachu. Najlepiej sprawdzają się tu rośliny kserofilne typu rozchodnik, rojnik, trawy sucholubne, gatunki łąkowe. Zwykle są to rośliny mało wymagające, lubiące stanowiska słoneczne, gleby przepuszczalne, dobrze znoszące brak wody, mrozoodporne

Quartec

Quartec

Dachy nowoczesnych domów warto przekształcić na atrakcyjny ogród z zielenią intensywną. Wymaga ona jednak grubszej warstwy podłoża. Pozwala to uprawiać gatunki bardziej wymagające i bujniej rosnące – byliny, krzewy, trawniki i – sporadyczne – drzewa. Taki dach wymaga regularnego podlewania oraz bardziej intensywnej i systematycznej pielęgnacji.

Koszt budowy takiego dachu zielonego w wersji ekstensywnej to koszt od 140 zł/m2, a intensywnej jest wyceniany indywidualnie.

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ