Home / Idea domu  / Jak czytać plany domu?

Jak czytać plany domu?

Spread the love

Wstępny projekt domu wygląda zupełnie inaczej niż ten, który otrzymujemy od architekta do uzyskania pozwolenia na budowę. Bywa, że przy jego studiowaniu długo się zastanawiamy, czym są symbole i kreski. Warto poznać kluczowe oznaczenia.

Duża ilość kresek, znaków i symboli może przesłonić nawet zarys domu i najważniejsze jego części. Właściwie dla każdego na początku nie ma to większego znaczenia. Często jednak okazują się bardzo ważne.

W dokumentacji projektowej znajdują się dwa rodzaje rysunków – rzuty i przekroje. Rzut jest pomniejszonym planem jednej z kondygnacji domu. Architekci otrzymują go przez „przecięcie” jej poziomą płaszczyzną na wysokości 1 m nad podłogą. Przekrój natomiast uzyskuje się przez przecięcie konstrukcji domu w wybranym miejscu pionową płaszczyzną, prostopadłą do stropów.

Jednym z ważniejszych są oznaczenia ścian. W zależności od ich rodzaju i tego, jaki materiał zaplanowano do ich wykonania na rysunkach ich obrys jest wykonany linią ciągłą lub przerywaną, są zakreskowane lub nie. Bardzo ważna jest również grubość ścian. Na tej podstawie można odróżnić ścianę nośną od działowej. Ma to znaczenie przy zmianie materiału do ich wykonania. W większości sytuacji bez wpływu na konstrukcję domu możemy wprowadzić poprawki do położenia ściany działowej.

W ścianach podane są także wymiary otworów na okna i drzwi, kierunek ich otwierania oraz numer, dzięki któremu można dany element odnaleźć znaleźć w zestawieniu.

Warto zwrócić uwagę także na umieszczone zwykle w zarysie ścian oznaczenia kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Te ostatnie powinny się znaleźć w kuchniach, łazienkach, spiżarniach, kotłowniach garażach, a także pozostałych pomieszczeniach bez okien. Oznaczeń kanałów wentylacyjnych jednak nie będzie, gdy zdecydujemy się na wentylację mechaniczną.

W oznaczeniach schodów kierunek ich biegu go góry wskazuje strzałka. Oprócz tego podana jest informacja o liczbie, szerokości i wysokości stopni.

O ile na rzutach łatwo znaleźć długość i szerokość poszczególnych elementów konstrukcji domu, to na rzutach widoczna jest ich wysokość. Warto zwrócić uwagę na ściany kolankowe. Od ich wysokości zależy wygoda korzystania z poddasza. Jeśli będą zbyt niskie, tylko część pomieszczeń pod dachem da się normalnie użytkować.

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ