Home / Budowa  / Okna  / Czy Twój dom jest gotowy na nowe Warunki Techniczne?

Czy Twój dom jest gotowy na nowe Warunki Techniczne?

Spread the love

Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od wprowadzenia nowych Warunków Technicznych. Nasze domy czeka energooszczędna przyszłość. W oszczędzaniu energii i niwelowaniu strat ciepła główną rolę odegra termoizolacja, którą zapewniać mają wszystkie elementy przegrody, w tym okna.

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Warunki Techniczne w zakresie efektywności energetycznej przegród zewnętrznych. To już ostatni etap uchwalonych w 2012 roku przez UE zmian. Energooszczędność domów i budynków stanie się koniecznością i odpowiedzialnym patrzeniem w przyszłość, nie zaś fantazją architektów.

Czego dotyczą nowe Warunki Techniczne?

Nadchodzące zmiany dotyczą termoizolacji, jako sposobu na obniżenie zapotrzebowania na energię użytkową pochodzącą z surowców nieodnawialnych. WT 2021 określa także wielkość wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania na energię pierwotną, jaką w ciągu roku może pozyskać dom na każdy metr kwadratowy jego powierzchni użytkowej. Dla nowo wybudowanych domów jednorodzinnych wskaźnik nie może przekraczać 70 kWh/m2.

Ponadto, wynikający z Warunków Technicznych 2021 standard energetyczny narzuca dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła U na wszystkie elementy przegrody zewnętrznej. Im niższy współczynnik U, tym bardziej termoizolujące są ich właściwości i wyższa energooszczędność.

Nowy standard zakłada między innymi, że współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m2·K. Dla porównania obecnie wymagany przez prawo parametr to 1,1 W/m2·K. Producenci energooszczędnych okien podkreślają jednak, że już od jakiegoś czasu inwestorzy wybierają stolarkę o lepszych właściwościach, niż przewidują warunki techniczne.

Stosując się do nowych wymogów budowlanych dom staje się bardziej samowystarczalny i wykorzystuje energię konwencjonalną w stopniu minimalnym. W związku z tym tak ważny jest etap projektowania budynku i wybór odpowiednich rozwiązań oraz materiałów – od ścian i podłóg, przez dachy, po drzwi i okna.

Czas na energooszczędne okna

Okna do domu przestały pełnić rolę jedynie dekoracyjną. Obecnie oprócz kształtu i koloru ram liczy się ich energooszczędność oraz właściwości termoizolacyjne, które wynikają z odpowiedniej konstrukcji oraz zastosowanych do produkcji materiałów. Profil okna oraz szyba muszą wykazywać zrównoważony bilans cieplny.

Budując dom myślimy o tym, by był funkcjonalny, ekonomiczny oraz odpowiednio doświetlony. Przy wyborze okien powinniśmy kierować się wartością przenikalności cieplnej okna Uw (im niższa, tym lepiej). Warto także pamiętać o odpowiednim poziomie przepuszczalności światła dziennego. Duża ilość naturalnego światła ma zbawienny wpływ na ludzi, ich zdrowie i samopoczucie, co zostało dowiedzione naukowo.

W świetle nadchodzących zmian w Warunkach Technicznych najbardziej odpowiednią jawi się propozycja od Saint-Gobain – szło z linii ECLAZ.

Okno z widokiem na przyszłość ma szybę ECLAZ

Szyba ECLAZ to innowacyjne, niskoemisyjne szkło nowej generacji, przeznaczone do produkcji najwyższej jakości szyb zespolonych spełniających nowe Warunki Techniczne. ECLAZ łączy najlepszą wydajność energetyczną z niezrównanym dostępem do naturalnego światła, podnosząc tym samym standard Twoich okien. Doskonale sprawdzi się w oknach i drzwiach balkonowych, szczególnie tych znajdujących się od strony północnej i wschodniej lub w zimnym klimacie. Wysoka estetyka wykonania szyb ECLAZ z redukcją efektu lustra pasuje do każdego stylu wnętrza.

Przełomowa linia ECLAZ obejmuje dwa produkty: szkło ECLAZ oraz ECLAZ ONE. Pierwsze zaprojektowane zostało z myślą o energooszczędności w zespoleniach dwukomorowych, drugie w jednokomorowych. Zastosowana do ich produkcji nowoczesna technologia pozwoliła na uzyskanie doskonałej termoizolacji okien (dla ECLAZ współczynnik przenikania ciepła Ug równy 0,5 W/m2·K, dla ECLAZ ONE 1,0 W/m2·K), przepuszczalności światła dziennego na poziomie 77% (ECLAZ) oraz 80% (ECLAZ ONE), a także najwyższych zysków cieplnych z energii słonecznej (71% ECLAZ, 60% ECLAZ ONE). Powłoka szyb zapobiega utracie ciepła z pomieszczeń i zapewnia odpowiedni komfort cieplny domowników zarówno latem, jak i zimą.

Na ratunek środowisku (i portfelom)

Oszczędzanie energii potrzebnej na ogrzanie i doświetlenie domu jest prostsze, niż może się wydawać. Z oknami ECLAZ poprawiamy wydajność energetyczną budynku aż o 20%, a dzięki lepszemu wykorzystaniu ciepła pochodzącego z energii słonecznej redukujemy straty ciepła w domu (oraz niwelujemy tzw. „zimne strefy”), a także znacznie ograniczamy koszty zużycia energii konwencjonalnej. Dzięki tej inwestycji różnicę odczują nie tylko nasze portfele, ale także środowisko.

Źródło: Saint-Gobain

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ