Przestronne pokoje, wymarzony salon, w którym spędzasz czas z najbliższymi, i taras, z którego roztacza się widok na ukwiecony ogród, a to wszystko – Twoje. Dom to marzenie wielu Polaków. I choć budowa własnego miejsca na ziemi to poważne przedsięwzięcie, wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Budowa domu w świadomości większości z nas jest domeną facetów. W końcu nawet stare przysłowie mówi, że prawdziwy mężczyzna powinien wybudować dom, zasadzić drzewo i mieć syna. Czasy jednak się zmieniają, a urzędy i firmy budowalano-wykończeniowe wychodzą naprzeciw wszystkim klientom, oferując pomoc i wsparcie w całym procesie, dlatego z budową domu może bez trudu poradzić sobie każdy, bez względu na płeć i wiek. Tym bardziej, że budowa tak naprawdę zaczyna się długo przed wbiciem w ziemię pierwszej łopaty. Najpierw bowiem należy podjąć szereg ważnych decyzji dotyczących lokalizacji domu, technologii, w której zostanie wybudowany, i rozwiązań, które w nim zastosujemy. Jeśli te decyzje będą trafne, sama budowa pójdzie już jak z płatka.
7 decyzji, które musisz podjąć, zanim zaczniesz budować dom
Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko odpowiednich środków finansowych, lecz także odwagi i dobrego planowania. Tak naprawdę to ono jest kluczem do sukcesu. Jeśli na samym początku podejmiesz dobre decyzje związane z budową, reszta będzie już tylko konsekwentnym realizowaniem założonego planu. Budżet. To absolutnie najważniejsza rzecz, jaką musisz ustalić, zanim w ogóle zaczniesz myśleć o budowie domu. Niby oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina, dając się ponieść hurra optymizmowi. To prosta droga do rozczarowania w trakcie trwającego przedsięwzięcia i zaciągania kolejnych kredytów na pokrycie nieprzewidzianych wydatków. Dlatego zanim zaczniesz budować dom, ustal, ile pieniędzy chcesz na ten cel przeznaczyć i jakie będą Twoje źródła finansowania tej inwestycji.
Lokalizacja
Dom to inwestycja na wiele lat, dlatego nie bez znaczenia jest, gdzie go postawisz. Wybierając działkę, zwróć uwagę na jej odległość od istotnych dla Ciebie miejsc, takich jak np. Twoja praca, szkoła Twoich dzieci, sklepy, galerie handlowe czy tereny rekreacyjne. Koniecznie zajrzyj też do ksiąg wieczystych i sprawdź, czy nieruchomość nie jest zadłużona lub obciążona jakimiś innymi roszczeniami. Obowiązkowo należy też sprawdzić plan zagospodarowania terenu. Z niego dowiesz się, czy niedaleko Twojej działki w najbliższym czasie nie jest planowana budowa dużego osiedla czy drogi szybkiego ruchu, a także tego, na jak wysoką zabudowę możesz sobie pozwolić w tym obszarze. Ważnym aspektem są też media – zobacz, czy do działki doprowadzona jest woda, prąd i gaz, a jeśli nie, czy możesz to w łatwy sposób zrobić.
Projekt domu
Tutaj masz dwie możliwości – możesz kupić gotowy projekt lub zamówić projekt indywidualny. Pierwsze rozwiązanie jest zazwyczaj tańsze, ale może być Ci trudno znaleźć projekt, który w stu procentach spełni Twoje oczekiwania. Drugie rozwiązanie będzie droższe, za to masz wtedy pewność, że Twój dom będzie dokładnie taki, jak w Twoich marzeniach. Możesz także kupić gotowy projekt i możliwością jego adaptacji – warto to zrobić, jeśli „gotowiec” spełnia zdecydowaną większość Twoich potrzeb.
Metoda budowy
Tutaj również masz dwie możliwości do wyboru. Pierwsza to tzw. metoda gospodarcza, czyli Ty jako inwestor sam budujesz, kupujesz materiały i doglądasz całego procesu. Jest zdecydowanie najtańszą opcją, jednak wymaga od Ciebie sporej wiedzy i zaangażowania czasowego, dlatego osobom, które nie mają większego doświadczenia w budowlance i którym zależy na czasie, polecamy jednak drugą metodę, czyli wynajęcie fachowej ekipy budowlanej, która zajmie się wszystkim od A do Z. Tobie pozostanie jedynie przyglądać się całemu procesowi i cieszyć z widoku pnących się w górę murów.
Materiały budowlane
Na nich nie warto oszczędzać. Dobre, atestowane i spełniające najwyższe normy i wymagania materiały budowlane to gwarancja spokoju na lata. Warto zrobić wcześniej research w Internecie lub prasie branżowej na temat materiałów i technologii wykorzystywanych obecnie w budownictwie, zasięgnąć porady znajomych, którzy budowę domu mają już za sobą, a przede wszystkim – zapytać o poradę ekipę budowlaną, którą wynajmiesz. Ich doświadczenie z pewnością okaże się dla Ciebie bezcenne.
Ogrzewanie domu
To bardzo ważna decyzja, bo od niej zależy nie tylko to, czy w Twoim domu będzie ciepło, lecz także to, jaki będzie stan Twojego domowego budżetu. Źle dobrany lub niesprawny system ogrzewania może bowiem generować naprawdę spore wydatki. Dlatego warto wybrać rozwiązanie szyte na miarę. Na rynku jest ich naprawdę wiele, a decyzja, wcale nie jest prosta. Na szczęście nie musisz jej podejmować, zdając się wyłącznie na swoją intuicję. Lepiej powierz to fachowcom i skorzystaj z usług firmy Viessmann, która oferuje wiele rodzajów ogrzewania m.in. kondensacyjne kotły gazowe, ekologiczne pompy ciepła wykorzystujące ciepło otaczającego nas powietrza, a także dodatkowe systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, który zadba, by wraz z wymianą powietrza w Twoim domu nie uciekało ciepło na zewnątrz, a to wszystko zebrane w kompleksowe pakiety. Nie wiesz, który będzie dla Ciebie optymalny? Nic nie szkodzi! Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą Viessmann, a eksperci doradzą, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Co więcej, montaż i instalacja urządzeń w ramach pakietu „EKOSYSTEM Twojego Domu” wykonywane są bezpłatnie przez certyfikowanych Partnerów Viessmann. Firma zapewnia także obsługę serwisu fabrycznego i 24-godzinną pomoc techniczną. Program pozwala na korzystanie z zalet posiadania gwarancji przez okres 5 lat od uruchomienia urządzenia. Możesz więc spać spokojnie i zająć się innymi ważnymi kwestiami dotyczącymi budowy domu.
Wykończenie wnętrza
Wnętrze swojego wymarzonego domu możesz zaprojektować samodzielnie lub skorzystać z porady dekoratora, który pomoże Ci stworzyć przestrzeń odpowiadającą Twoim preferencjom. Podobne jeśli chodzi o prace wykończeniowe – możesz wykonać je samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy wykończeniowo-remontowej. Opcja pierwsza będzie na pewno tańsza, druga zaś – prawdopodobnie szybsza i lepsza dla osób, które nie znają się na układaniu podłóg, kafelków czy malowaniu ścian. Fachowa ekipa będzie też potrafiła doradzić Ci w kwestii materiałów wykończeniowych, a także nowoczesnych i modnych rozwiązań. No dobrze, ale jak ją znaleźć? Najlepiej popytać znajomych, którzy niedawno budowali dom lub remontowali mieszkanie. Można także poprzeglądać fora i poszukać firm z dobrymi opiniami. Zawsze jednak warto zweryfikować otrzymane informacje, wchodząc na stronę internetową firmy lub prosząc jej kierownika o pokazanie zdjęć poprzednich realizacji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój dom jest w dobrych rękach.
Źródło: Viessmann https://www.viessmann.pl/