Home / Projekty domów  / Domy parterowe  / Budynek podziemny o funkcji mieszkalnej

Budynek podziemny o funkcji mieszkalnej

Spread the love

Budynek podziemny o funkcji mieszkalnej, jednokondygnacyjny zlokalizowano na działce posiadającej spadek w stronę południową. Tylko dwie elewacje zostały „odkryte”; ogrodowa oraz wejściowa, reszta znajduje się pod warstwą ziemi. Elewacja ogrodowa w kształcie półkola wraz ze skrzydłami pełniącymi funkcję ściany oporowej, wystawiona została na południe, aby uzyskać jak najlepszy widok na tereny wyżynne Podkarpacia. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 249,2m2.

Ściana zewnętrzna frontowa przeszklona została oknami pionowymi, które będą doświetlały kuchnię i strefę wejściową. Tak ukształtowany front budynku pozwala kontrolować podjazd przez mieszkańców, a jego dostępność i czytelność jest przyjazna dla wszystkich przyjeżdżających gości. Ściany oporowe przy wjeździe wręcz zapraszają do środka. Przerywają one niejako spadek terenu, tworząc tunel do wnętrza budynku.  W nowoczesnej ziemiance znajdziemy: przestronny salon z jadalnią i aneksem kuchennym z widokiem na rozprzestrzeniającą się przestrzeń otaczającej natury, 3 sypialnie, 2 łazienki, 1 WC, warsztat, spiżarnia i pralnia.

Ściany oporowe zaprojektowano jako żelbetowe z wykończeniem z betonu architektonicznego. Za podwyższoną okrągłą betonową attyką znajdują się wszystkie niezbędne warstwy dachu zielonego. Przegrody zasypane gruntem mają mniejsze straty ciepła niż przegrody „odkryte”, osiąga się korzystniejszy współczynnik przenikania ciepła „U”. Przeszklenia od południa, duża masa akumulacyjna ścian zewnętrznych, wewnętrznych, podłogi i stropu to jedne z elementów pasywnych budynków. Dzięki kryciu ziemią przegród budowlanych, zabudowa ta staje się ważnym pretendentem i uczestnikiem budownictwa pasywnego.

Kształtowanie zabudowy podziemnej jest energooszczędnym i ekologicznym współcześnie budowaniem,  a idąc dalej również i bezpiecznym. Bezpiecznym nie tylko dla mieszkańców ale i dla środowiska. Właściciel na działce obok posiada mini zoo, z m.in.: alpakami i kucykami. Inwestor chce żyć tak mocno wśród natury, że zdecydował się otoczyć ziemią i umożliwić zwierzętom podchodzenie, a nawet wchodzenie na budynek podziemny.

Budynek podziemny jest przyjazny środowisku, wpisuje się w teren zastany, nie zabierając terenów biologicznie czynnych.

Budynkipodziemne.pl

Budynkipodziemne.pl

Budynkipodziemne.pl

Źródło: Budynkipodziemne.pl, www.budynkipodziemne.pl

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ