Home / Budowa  / Drzwi i bramy garażowe  / Brama garażowa pojedyncza czy podwójna? Wybór nie taki oczywisty

Brama garażowa pojedyncza czy podwójna? Wybór nie taki oczywisty

Spread the love

Dwustanowiskowe garaże są rozwiązaniem coraz częściej spotykanym w budownictwie jednorodzinnym. Do ich zamknięcia, ochrony przed włamaniem oraz zabezpieczeniem przed warunkami zewnętrznymi służą bramy, które mogą być pojedyncze lub podwójne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i nie są pozbawione wad. Ostateczny wybór jest wypadkową naszych upodobań oraz zasobności portfela.  A więc brama garażowa pojedyncza czy podwójna?

KRISPOL

Krispol

Dobór odpowiedniej bramy garażowej może nastręczać trochę problemów. Producenci oferują bowiem szereg rozwiązań różniących się między sobą materiałem z jakiego zostały wykonane, sposobem otwierania, kolorem i wzornictwem. Do wyboru mamy również różnego rodzaju napędy zwiększające wygodę korzystania oraz szereg dodatkowych elementów zarówno ułatwiających obsługę bramy, jak i stanowiących dodatkowe zabezpieczenie np. przed włamaniem. Jeżeli garaż przystosowany jest do obsługi dwóch samochodów wówczas dochodzi jeszcze kwestia wyboru pomiędzy dwoma pojedynczymi bramami lub jedną dużą.

Wiśniowski

Wiśniowski

Brama garażowa pojedyncza

Za montażem dwóch bram garażowych pojedynczych przemawiają między innymi względy praktyczne związane np. z ewentualnym uszkodzeniem sterowanego elektronicznie napędu. W razie jego awarii ręczne otwarcie bramy o małych gabarytach jest zdecydowanie łatwiejsze aniżeli dużej podwójnej bramy. Standardowe wymiary bramy dla garażu jednostanowiskowego wynoszą 2,5 metra szerokości oraz 2,1 metra wysokości. Z kolei szerokość bramy podwójnej to minimum 5 metrów, choć dla optymalnego korzystania z garażu zaleca montaż produktu o szerokości 6 metrów. Nietrudno zatem sobie wyobrazić z jakimi niedogodnościami wiąże się ręczne podniesie bramy o takich gabarytach. Montaż dwóch pojedynczych bram zamiast jednej podwójnej warto rozważyć również wówczas, gdy garaż przylega bezpośrednio do ogrzewanych pomieszczeń. Straty ciepła z wnętrza podczas otwarcia jednej pojedynczej bramy są mniejsze aniżeli podczas otwierania dużej bramy.

Hormann

Hormann

Jednak bilans energetyczny przy wykorzystaniu dwóch bram pojedynczych nie zawsze będzie korzystny. Należy mieć na uwadze fakt, że pomiędzy nimi znajduje się rozdzielający je słupek, który stanowi potencjalne miejsce tworzenia się mostków termicznych.

Montaż bram pojedynczych nie jest również korzystny ze względów finansowych. Konieczny jest bowiem zakup drugiej pary prowadnic oraz dodatkowego napędu. Dochodzi również koszt robocizny związany z instalacją drugiej bramy.

Brama garażowa podwójna

Za wadę podwójnej bramy garażowej można uznać jej ciężar, który przekłada się na to, ze jej podnoszenia trwa dłużej aniżeli podnoszenie bramy pojedynczej. Wątpliwości może również budzić częstotliwość jej podnoszenia, co może mieć przełożenie na trwałość systemu – podwójną, z racji tego, że obsługuje dwa samochody podnosi się dwa razy częściej. Jednak każda brama zaprojektowana jest tak, aby spełniała określone oczekiwania i zazwyczaj liczba cykli otwierania i zamykania znajduje się w informacjach udostępnionych przez producenta.

Wiśniowski

Wiśniowski

Koszt zakupu podwójnej bramy jest bardziej opłacalny ekonomicznie. Cena bramy może być wyższa od pojedynczej, jednak to utrzymanie dwóch bram z osprzętem i napędami jest droższe, i bardziej czasochłonne.

Za montażem jednej podwójnej bramy przemawiają również względy estetyczne. W bryle budynku prezentuje się ona zdecydowanie lepiej aniżeli dwie pojedyczne bramy.

Hormann

Hormann

Zdjęcie 1 na wejściu: Wiśniowski

więcej ideadomu.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Joanna 24 kwietnia 2017

    Mamy brame Hormanna do garazu dwustanowiskowego, wiec wymiary bramy są – wiadomo – odpowiednie. Wybralismy Hormanna, ze względu nawzmocnienia zastosowane w panelach bram. Mąż uparł się, że poszuka producenta, który fabrycznie wyposaża szerokie bramy w zestaw wzmocnień. I miał to w swojej ofercie Hormann. Montaż takich bram musi odbyć się w czasie instalacji bramy, ale – co BARDZO WAŻNE – jeszcze przed umieszczeniem paneli w otworze..
    Nie muszę dodawać, że brama jest po prostu śliczna. I na pewno wygląda lepiej niż dwie pojedyncze.

DODAJ KOMENTARZ