Sterowanie roletami, zarządzanie systemem ogrzewania lub klimatyzacji, kontrola oświetlenia czy zużycia wody są dziś możliwe bez naszego udziału. Coraz więcej funkcji związanych z prawidłowym funkcjonowaniem domu przejmują systemy automatyki domowej. Zaletą inteligentnych rozwiązań jest nie tylko automatyzacja rutynowych czynności, ale także wzrost poczucia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców oraz oszczędność energii.
Jeszcze nie tak dawno videodomofony, czujniki ruchu, panele dotykowe zamiast tradycyjnych włączników spotykane były przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej. W miarę upowszechniania się inteligentnych rozwiązań, rozwoju sieci bezprzewodowych i internetu oraz dostrzeżenia wyraźnych korzyści, jakie przynosi zastosowanie automatyki w przestrzeni domowej stają się jej nieodłącznym elementem.
Możliwości jakie użytkownikom stwarzają instalacje systemu inteligentnego domu są ogromne, przy czym obsługa – coraz prostsza. Do sterowania wykorzystuje się nie tylko piloty, panele dotykowe czy sterowanie radiowe. W dobie smartfonów i tabletów to właśnie te urządzenia przejęły rolę zarządzania wszystkimi funkcjami domu.
Możliwości automatyki
Systemy automatyki domowej przejmują wiele czynności, które dotychczas musieliśmy wykonywać sami. Sterują roletami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, włączaniem i wyłączaniem światła, obsługują system alarmowy i videodomofony. Oświetlenie możemy regulować, włączać i wyłączać ograniczając się do jednego pomieszczenia lub zaprogramować dla kilku wnętrz jednocześnie. Tak samo możemy postąpić z roletami. Automatyka zapewnia sterowanie jedną roletą, zespołem rolet umieszczonych po jednej stronie oraz centralne zarządzanie wszystkimi roletami w całym domu.
Co więcej, zastosowanie automatyki domowej pozwala na kontrolę zużycia energii elektrycznej, gazu oraz wody, umożliwiając śledzenie na panelu dotykowym zużycie mediów w ujęciu dziennym, miesięcznym, rocznym. System może współpracować z panelami fotowoltaicznymi, dostarczając informacji na temat wytwarzanej przez nie energii oraz z kolektorami, informując o podgrzewaniu wody.
Dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań możemy także kontrolować zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu. Zarządzanie systemem grzewczym pozwala na zaprogramowanie wyższej temperatury dla pomieszczeń mieszkalnych oraz niższej dla pomieszczeń pełniących funkcje gospodarcze. Możliwe jest także tworzenie profili temperaturowych w zależności od dnia tygodnia czy też określonej pory. I tak w ciągu dnia, kiedy mieszkańców nie ma w domu, możliwe jest zaprogramowanie niższej temperatury, z kolei wieczorem – wyższej. W podobny sposób odbywa się zarządzanie systemem klimatyzacji. Zintegrowanie systemu automatyki domowej ze smartfonem lub tabletem pozwala na zarządzanie funkcjami domu z odległości. Jeżeli mamy gazowy kocioł kondensacyjny wyposażony w opcję sterowania za pomocą aplikacji, możemy zmieniać godzinę rozpoczęcia jego pracy w trybie wyższej temperatury, w zależności od planowanej godziny naszego powrotu do domu.
Tworzenie scenariuszy
Aktywacja kilku urządzeń jednocześnie po naciśnięciu jednego przycisku na panelu dotykowym, smartfonie lub tablecie to tworzenie tzw. scenariuszy. Przykładem takiego scenariusza może być „wyjście z domu”. Zaprogramowane i zapamiętane w systemie czynności za pomocą pojedynczego przycisku są uruchamiane automatycznie. System wyłączy oświetlenie, zasunie rolety, obniży temperaturę, podświetli drogę, otworzy bramę wjazdową, włączy alarm. Możliwości konfiguracji jest wiele. Podobny scenariusz możemy utworzyć dla powrotu do domu, ale także dla określonej pory dnia.
Jak to działa?
Nowoczesne systemy inteligentnego zarządzania domem opierają się na systemach bezprzewodowych. W odróżnieniu od instalacji przewodowych są wygodniejsze, ponieważ nie wymagają kucia ścian za każdym razem, gdy chcemy dołączyć nowe urządzenie, a rozszerzenie konfiguracji jest możliwe w każdym momencie. Warto jednak pamiętać, że choć czujniki i łączniki w systemie bezprzewodowym nie wymagają okablowania, to jednak siłowniki muszą mieć doprowadzone zasilanie. Dlatego też o wyposażeniu domu w instalacje inteligentnego zarządzania warto już pomyśleć na etapie projektowania. Jeżeli jednak na etapie budowy nie uwzględniliśmy jakiegoś urządzenia, to nie stanowi to problemu, ponieważ systemy automatyki są skalowalne. Oznacza to, że mogą być rozbudowywane o kolejne moduły w dowolnym momencie. Podstawowym elementem systemu jest panel dotykowy, umożliwiający konfigurowanie na jednym ekranie różnych urządzeń, tworzenie scenariuszy, zintegrowane sterowanie wieloma instalacjami.