Home / Buduj z IDEĄ  / Porady Hörmann  / Wentylacja – niedoceniany aspekt przy wyborze bram garażowych

Wentylacja – niedoceniany aspekt przy wyborze bram garażowych

Spread the love

Wybierając bramy garażowe, zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na ich jakość, wykonanie, sterowanie i napęd. Nierzadko zapominamy o wentylacji, która ma znaczenie w kontekście potencjalnych strat ciepła i dobrej kondycji ścian. Jakie rozwiązania pomogą w optymalnej wentylacji garażu i co w ten sposób zyskujemy?

Dlaczego wentylacja garażu jest tak ważna?

Nie tylko niezawodność, nowoczesny design i optymalna, segmentowa bądź uchylna konstrukcja bramy garażowej powinny decydować o jej zakupie. Nie bez powodu czołowi producenci i dystrybutorzy bram coraz większą uwagę przykładają do rozwiązań służących wentylacji. Za takim podejściem stoją przynajmniej dwa powody.

Gdy w garażu nie istnieje prawidłowa cyrkulacja powietrza, po pewnym czasie możemy zaobserwować niepokojące sygnały na ścianach wewnętrznych. Pojawiają się delikatny nalot i zielone wykwity, które zwiastują rozwój pleśni. Niekiedy wystarczy osuszyć garaż, jednak zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do kosztownego i czasochłonnego usunięcia nalotu, a następnie dezynfekcji pomieszczenia. Rozwojowi pleśni służy też, kiedy w trakcie deszczowej pogody wracamy mokrym autem, które parkujemy w garażu, a następnie szczelnie zamykamy drzwi.

W nowoczesnym budownictwie dość często powierzchnia garażowa mieści się w bryle domu jednorodzinnego. Wówczas, szczególnie w pasywnych, energooszczędnych domach, stanowi słaby punkt w kontekście utraty ciepła. Z jednej strony garaż musi być regularnie wentylowany, z drugiej nie możemy sobie pozwolić, by ciepłe powietrze w dużych ilościach uciekało przez otwartą bramę garażową. W jaki sposób osiągnąć kompromis?

Jak wentylować garaż bezpiecznie i unikać nadmiernej straty ciepła?

W nowym lub poddanym termomodernizacji budynku brama garażowa jest niezwykle istotnym punktem. Dlatego obecnie na rynku znajdziemy modele maksymalnie ograniczające straty ciepła. Przykładowo segmentowa brama garażowa LPU 67 Thermo marki Hörmann, zbudowana z izolowanych termicznie segmentów o grubości 67 mm i wyposażona w nowoczesną ościeżnicę ThermoFrame, osiąga niebywale niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie U nawet 0,88 W/(m2K). Takie parametry z dużą nawiązką spełniają współczesne normy energooszczędnego budownictwa. Ale jak zadbać o niezbędną wentylację?

Dobrym rozwiązaniem w nowoczesnych domach jest regulowana wysokość otwarcia bramy. Pozwala na pozostawienie jedynie dość wąskiej szczeliny nad progiem, przez którą garaż jest wentylowany. Jednak warto pójść o krok dalej i zadbać o możliwość wietrzenia garażu przy zamkniętej bramie. Składane obejmy rolek pozwalają na uchylenie jedynie najwyższego segmentu, dzięki czemu zabezpieczamy wnętrze garażu przed pleśnią, a karoserię auta przed korozją.

Inteligentna wentylacja garażu

Nowoczesne, inteligentne domy zasługują na automatyczne rozwiązanie tego problemu, podobnie jak domownicy zasługują na wygodę. Dlatego firma Hörmann ułatwia automatyczne wietrzenie garażu dzięki czujnikom klimatycznym. Zasada działania systemu jest w gruncie rzeczy dość prosta. Wewnętrzny czujnik klimatyczny HKSI monitoruje poziom wilgotności w garażu. Gdy jest to konieczne, brama otwiera się częściowo lub najwyższy segment zostaje uchylony. Drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że do garażu nie dostaną się wówczas zanieczyszczenia i zwierzęta.

Jednak taka wentylacja nie zawsze byłaby efektywna, ponieważ na zewnątrz pomieszczenia powietrze także może być wilgotne, a otwarcie bramy generowałoby jedynie niepotrzebne straty ciepła. Dlatego ten system wyposażono również w komplementarny czujnik HKSA, który monitoruje sytuację na zewnątrz. Jeśli powietrze będzie wilgotne również poza budynkiem, brama się nie otworzy. Do zestawu można jednak dołączyć specjalny wentylator, który zadziała w każdych warunkach. Automatyczne wietrzenie jest możliwe w przypadku skorzystania z odpowiedniego napędu tego producenta – SupraMatic 3 (od indeksu C) lub WA 300 S4 (od indeksu D).

Budując dom lub zajmując się termomodernizacją, warto postawić na odpowiednią wentylację garażu, gdyż wbrew pozorom nie jest ona szczególnie kosztowna, a szybko się zwraca w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, lepszego stanu ścian garażowych i karoserii pojazdu!

Więcej na  https://www.hormann.pl/

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ