Home / Projekty domów  / Domy parterowe  / Projekt domu w górach

Projekt domu w górach

Spread the love

Celem projektu domu sudeckiego jest stworzenie typologii, która posłuży obecnie propagowaniu właściwych wzorców zabudowy jednorodzinnej regionu ziemi kłodzkiej.

Dlatego projekt domu „współczesnego domu sudeckiego” nie skupia się na obecnych modach i trendach w architekturze, które szybko przemijają, ale poszukuje najbardziej rdzennych cech chat sudeckich i odpowiedzi na współczesne potrzeby rodziny, o której z myślą powstał ten projekt. Różnią się one znacząco od potrzeb ludzi zamieszkujących tam tradycyjnie i żyjących głównie z pracy w polu i hodowli zwierząt. Postęp cywilizacyjny umożliwia dziś ludziom zdalną pracę przez internet, łatwość przemieszczania się i komunikacji.

Jednakże coraz szybsze tempo życia w miastach skłania młodych ludzi do poszukiwania równowagi i piękna w przyrodzie. Zmęczeni ciągłą tymczasowością często wracają do korzeni i zauważają mądrość, która płynie z tradycji. „Współczesny dom sudecki” czerpie z tradycyjnej wartości jaką jest rodzina i jej nieustająca zmienność. Generuje ruch, który sprzyja integracji domowników. Pozostawia im jednocześnie miejsce na indywidualizm i prywatność. Podstawowym elementem projektu domu „współczesnego domu sudeckiego” jest centralnie położone forum, wokół którego rozmieszczone są pozostałe pomieszczenia.

Nowoczesne Domy Regionalne

Nowoczesne Domy Regionalne

Ta współczesna sień, będąca zarazem pokojem dziennym, w którym gromadzi się rodzina podczas posiłków i uroczystości jest najbardziej publiczną przestrzenią domu. Jest tym niezmiennym rdzeniem, który spaja rodzinę, podczas gdy pozostałe pomieszczenia nieustannie adaptują się do indywidualnych potrzeb jej członków.Forum, poprzedzone gankiem, pełni także funkcję hallu wejściowego i komunikacji w taki sposób, by każdy domownik, gość czy odwiedzający był w naturalny sposób wciągany w codzienne życie rodziny. Forum jest przestronne, wysokie do dachu, dobrze doświetlone i widoczne z każdego miejsca w domu. Umożliwia to wzajemny kontakt wzrokowy mieszkańców bez konieczności przerywania własnych zajęć, prac domowych i innych aktywności. Wewnątrz ma trzy stałe elementy: duży, drewniany stół, kominek oraz schody.Od strony północnej i południowej posiada system drzwi przesuwnych, dzięki czemu w jednej chwili ściany mogą zniknąć, a forum staje się integralną częścią otaczającej przyrody.

Sama bryła budynku jest prosta i kształtowana według tradycyjnych wzorców. Charakterystyczny, stromy, dwuspadowy dach opiera się na niskich ścianach o typowych dla regionu proporcjach. Konstrukcja w modułach bocznych opiera się na zewnętrznych ścianach pełnych, co umożliwia dowolne przekształcanie ich wnętrza. Proporcje bryły chaty sudeckiej, wielki drewniany dach chroniący niczym parasol całą rodzinę przed surowością gór, piec umieszczony centralnie, dający ciepło i poczucie bezpieczeństwa oraz sień spajająca świat zewnętrzny i wewnętrzny domu to nieprzemijające wartości architektoniczne regionu, które propaguje ten projekt.

Nowoczesne Domy Regionalne

Nowoczesne Domy Regionalne

Źródło: Nowoczesne Domy Regionalne mgr inż. arch Adrian Wyparło, mgr inż. arch. Marta Wierzbicka  http://www.domregionalny.pl/

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ