Home / Buduj z IDEĄ  / Wentylacja i Ogrzewanie  / Powietrzna pompa ciepła STIEBEL ELTRON z techniką inwerterową

Powietrzna pompa ciepła STIEBEL ELTRON z techniką inwerterową

Popularność rozwiązań przyczyniających się do mniejszego zużycia energii przekłada się na rozwój w dziedzinie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Producenci nieustannie pracują nad zaoferowaniem inwestorom takich produktów, które w jeszcze większym stopniu pozwolą zredukować koszty zużycia energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania. Takim rozwiązaniem jest nowość z oferty firmy Stiebel Eltron – inwerterowa pompa WPL 15/25 AC(S) typu powietrze/woda.

Pompa ciepła WPL 15/25 AC(S) typu powietrze/woda przeznaczona jest do montażu na zewnątrz budynku, na podłożu. Charakteryzuje się ona łatwym montażem. W odróżnieniu bowiem od pomp gruntowych, w przypadku których konieczne jest wykonanie odwiertów oraz zamontowanie poziomych wymienników gruntowych, pompy powietrzne można instalować niemal w każdych warunkach. Nie ma w tym przypadku znaczenia ani wielkość działki, ani rodzaj gruntu na jakim pompa zostanie ustawiona.

Rozwiązanie marki Stiebel Eltron spełni oczekiwania użytkowników poszukujących energooszczędnych rozwiązań umożliwiających bezproblemowy montaż w każdych warunkach, ale także tych, którzy oczekują produktów uniwersalnych. Pompy ciepła zazwyczaj pełnią dwie funkcje – stanowią dolne źródło w instalacji centralnego ogrzewania oraz wykorzystywane są do klimatyzacji. Pompa WPL 15/25 AC (S) pełni dodatkowo jeszcze jedną – przy jej pomocy możemy podgrzać wodę użytkową.

Woda grzewcza, dostarczana do instalacji centralnego ogrzewania, może być ogrzewana do temperatury zasilania +65°C (w momencie, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza -4°C) oraz do +60°C (jeśli temperatura powietrza na zewnątrz spada do -15°C). Takie parametry zapewniają bezkonfliktową pracę z instalacją grzejnikową oraz decydują o tym, że pompa może być zastosowana zarówno w budynkach modernizowanych, jak i nowo powstających.

Wykorzystanie takich rozwiązań jak: elektroniczny zawór rozprężny, dodatkowy wymiennik ciepła „ekonomizer” czy między wtrysk pary powoduje, że pompa ciepła spełnia najwyższe rygorystyczne wymagania, co potwierdza najwyższa klasa efektywności energetycznej A++.

Zaawansowana technologia inwerterowa. Co to jest?

Najważniejszym, ale zarazem zużywającym najwięcej energii elektrycznej, elementem układu chłodniczego każdej pompy ciepła jest sprężarka. W pompach ciepła WPL 15/25 AC(S) została zastosowana najnowocześniejsza sprężarka typu scroll – Power inwerter. Jest sterowana w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło (płynnie regulowana wydajność poprzez zmianę prędkości pracy sprężarki), co zapewnia wysoką wydajność systemu i znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Np. jeśli samochody miałyby tylko dwa tryby pracy, tj. pełną moc lub pełne hamowanie, nie byłoby to ani wygodne, ani skuteczne, ani też ekonomiczne.

Stiebel Eltron

Stiebel Eltron

Konwencjonalne pompy ciepła nadal działają tak, że można je włączyć lub wyłączyć. Pompy z technologią inwerterową dostarczają dokładnie tyle energii, ile aktualnie potrzeba do prawidłowego działania urządzenia. Jest to rozwiązanie bardziej energooszczędne i komfortowe: zmniejsza emisję hałasu w okresach przejściowych (w czasie wiosny i jesieni). Wentylator i sprężarka działają z mniejszą mocą i są w związku z tym jeszcze bardziej ciche niż zwykle. Technologia inwerterowa pozwala na uzyskanie wysokich współczynników efektywności sezonowej SPF. Współczynnik SPF (Seasonal Performance Factor) jest najbardziej obiektywnym parametrem, określającym efektywność pompy ciepła. Jest on liczony jako stosunek wyprodukowanego w trakcie roku ciepła do energii elektrycznej zużytej w analogicznym okresie. Obliczany w ten sposób współczynnik SPF uwzględnia zmieniającą się temperaturę zewnętrzną wody grzewczej i dolnego źródła, którym, w przypadku pompy powietrze/woda, jest powietrze atmosferyczne.

Model All Inclusive

Nowa sprężarka Copeland Scroll™ ZHW, zastosowana w pompach ciepła WPL 15/25 AC(S), wyposażona jest w najnowocześniejszy silnik bezszczotkowy z magnesami stałymi pary dobrany do wysokowydajnego falownika. Zapewnia to nam m.in. najwyższą efektywność w całym zakresie charakterystyk pracy i prędkości, wysoką temperaturę czynnika grzewczego, niezawodność oraz spełnienie wymagań zgodności elektromagnetycznej (EMC), a także zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) obowiązujących w systemach mieszkaniowych. Dzięki między wtryskowi pary możliwe jest osiągnięcie wyższych współczynników efektywności sezonowych, a także wyższych mocy grzewczych i wyższych temperatur zasilania.

Pompy ciepła ze znakiem jakości EHPA-Q

Urządzenia otrzymały certyfikat EHPA-Q potwierdzający, że spełniają wysokie wymagania postawione przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). W ich zakres wchodzi m.in. pozytywna ocena z testów przeprowadzanych według Norm Europejskich EN 14511 (w zakresie COP), EN 16147 (w zakresie wydajności c.w.u.) oraz EN 12102 (w zakresie pomiaru hałasu i wyznaczania poziomu mocy akustycznej). Ponadto pompy ciepła przeszły badania testowe dotyczące bezpieczeństwa oraz pracy w skrajnych warunkach.

Najwyższa klasa efektywności

Etykieta najwyższej klasy efektywności energetycznej A++ przy temperaturach zasilania czynnika grzewczego 35°C i 55°C potwierdza, że pompy ciepła WPL 25 AC(S) są gwarancją wysokiej jakości i efektywności. Użytkownikom zapewniają korzyści w długiej perspektywie czasu.

Źródło: STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o.o.

 

 

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ