Home / Budowa  / Porady i trendy  / Pomysły na zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

Pomysły na zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

Spread the love

Materiałami budowlanymi, bez których trudno jest dziś wyobrazić sobie aranżację jakiegokolwiek wnętrza są tak zwane systemy suchej zabudowy. Z powodzeniem znajdują zastosowanie zarówno w przypadku nowych, jak i modernizowanych pomieszczeń. Dzięki nim możliwe stało się wykonanie sufitu podwieszanego, lekkiej ścianki działowej czy też ukrycie nieestetycznych instalacji. Sucha zabudowa ma jednak zdecydowanie więcej zastosowań.

Mówiąc o suchej zabudowie najczęściej mamy na myśli rozwiązania oparte na płytach gipsowo-kartonowych, które są powszechnie stosowane. Jednak sucha zabudowa to także płyty gipsowo-włóknowe oraz cementowo-włóknowe. Również w asortymencie samych tylko płyt gipsowo-kartonowych można wyróżnić ich kilka rodzajów, w zależności od zakresu zastosowania.

Rigips Saint Gobain

Rigips Saint Gobain

Płyty gipsowo-kartonowe na rynku polskim pojawiły się na szerszą skalę w latach 90. minionego stulecia i od razu zyskały dużą popularność (przykłady ich stosowania można zaobserwować już w latach 80. XX wieku). Dzięki nim możliwe stało się kształtowanie przestrzeni domu, mieszkania w dowolny, nawet najbardziej fantazyjny sposób.

Rigips Saint Gobain

Rigips Saint Gobain

Jednym z zastosowań płyt g-k jest wykorzystanie ich do budowy lekkich ścianek działowych. Takie ściany można stawiać w dowolnym miejscu, a ich lekka konstrukcja nie obciąża stropu. Wykonuje się z nich zatem np. zabudowę garderoby. Pozwalają także na wykreowanie przestrzeni bez wyposażania jej w meble, bowiem płyty g-k umożliwiają wykonanie zabudowy, z powodzeniem zastępującej tradycyjne półki i szafki. Dzięki temu, że jest to materiał, który poddaje się formowaniu, możliwe jest także wykonanie niestandardowej ścianki, np. ukształtowanej faliście lub po łuku.

Płyty g-k coraz częściej wykorzystywane są także do obudowy kominków. Jednak w tym przypadku najlepiej zastosować płyty ognioochronne, w których rdzeń gipsowy dodatkowo wzmocniony jest włóknem szklanym.

Ze względu na łatwość formowania płyty g-k stosuje się je również do kreowania przestrzeni łazienek.  Wykorzystywane są do obudowy pionów kanalizacyjnych, stojaków wc, do wykonania ścianek prysznicowych oraz półek. Jednak w tym przypadku, gdzie mamy do czynienia ze strefami narażonymi na działanie wody oraz wilgoci – a gips nie jest materiałem wodoodpornym – najlepiej zastosować płyty specjalnie zaimpregnowane, tak zwane zielone, ze względu na ich kolor. W przypadku łazienki konieczne będzie również wykonanie izolacji podpłytkowej.

Płyty g-k są także nieodzowne w tworzenie modnych i funkcjonalnych sufitów podwieszanych. Nie tylko optycznie dzielą przestrzeń, szczególnie w przypadku otwartych pomieszczeń, ale także pozwalają na zamaskowanie nieestetycznych instalacji: elektrycznej, wentylacji oraz izolacji w postaci wełny mineralnej. Możliwość zamontowania w takim suficie oświetlenia jeszcze bardziej podnosi jego walory estetyczne.

Siniat

Siniat

Sucha zabudowa jest powszechnie stosowana podczas prac dostosowujących poddasza do celów mieszkalnych. Z uwagi na fakt, że poddasza charakteryzują się skosami ich wykończenie nie należy do najłatwiejszych prac. Jednak wykorzystując płyty g-k do zabudowy skośnych płaszczyzn, ścianek kolankowych oraz sufitów podwieszanych można uzyskać ciekawe aranżacje.

W przypadku poddaszy warto sięgnąć po rozwiązania o podwyższonej odporności na działanie ognia, czyli płyty ze wzmocnionym rdzeniem.

Ponadto płyty g-k są materiałem budowlanym wykorzystywanym do wznoszenia akustycznych ścianek działowych, wykonywania suchych jastrychów podłogowych, wyrównywania ścian, szczególnie w przypadku starego budownictwa.

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ