Home / Budowa  / Okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe?

Okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe?

Obecnie okna mają bardzo dobre parametry cieplne i wiele wygodnych funkcji obsługi. Przy ich wyborze zawsze jednak pojawia się pytanie, jaki rodzaj profili wybrać. Okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe?

Każde okno składa się z zestawu szybowego, okuć i profili, z których wykonuje się konstrukcję okna – ramy (ościeżnice), skrzydła, słupki i szprosy. To właśnie one świadczą o jakości okien. Do ich wykonania stosuje się najczęściej drewno, PVC i aluminium. Trudno jednoznacznie powiedzieć, które z nich są lepsze. Decyzja o wyborze materiału nie jest jedynie kwestią estetyki. Od właściwości materiału i jego wytrzymałości zależą parametry okna (przenikalność ciepła, szczelność, akustyczność), jego maksymalne wymiary i trwałość.

Pol Skone

Okna drewniane powszechnie uważa się za eleganckie i szlachetne. Wykonuje się je z drewna krajowego – sosnowego, dębowego, modrzewiowego i egzotycznego – meranti. Nie stosuje się drewna litego, lecz klejone, które jest stabilniejsze i nie odkształca się pod wpływem zamian wilgotności i temperatury. Drewno fabrycznie wykańcza się – i jednocześnie zabezpiecza przed działaniem czynników atmosferycznych – farbami akrylowymi lub lakierami kryjącymi albo lazurującymi, które pozostawiają widoczny rysunek słojów. Można mieć też okna dwukolorowe – inne od strony zewnętrznej, a inne – od wewnętrznej. Niektórzy producenci chronią najbardziej narażone części profili nakładkami aluminiowymi. Dlatego okna drewniane powinno się systematycznie czyścić (przynajmniej raz w roku) i  konserwować (co 5-8 lat). Im ramy drewniane będą szersze, tym lepsze właściwości termiczne będzie miało okno. Standardowo profile mają grubość 68 mm. Z grubszych 88 mm wykonuje się okna z energooszczędnymi zestawami szybowymi. Maksymalne wymiary okien drewnianych zależą od tego, czy jest ono stałe, uchylno-rozwieralne czy przesuwne.

Stolbud Włoszczowa

Stolbud Włoszczowa

Okna z PVC (wysokoudarowego polichlorku winylu) są obecnie najpopularniejsze ze względu na przystępną cenę. Ich profile mają wnętrze podzielone cienkimi ściankami na komory (pustki powietrzne). Im jest ich więcej jest więcej, tym mniej ciepła ucieknie przez ramę okienną. Od liczby komór zależy także szerokość profili, która wynosi 60-80 mm. Obecnie standardem są profile pięcio- i sześciokomorowe, ale na rynku można znaleźć również okna ośmiokomorowe. Dla poprawienia izolacyjności cieplnej  wypełnia się komory materiałem termoizolacyjnym. Ze względu na komory, profile PVC wzmacnia się wewnątrz kształtownikami ze stali ocynkowanej lub włókna szklanego, nadającymi im odpowiednią stabilność i wytrzymałość.

Wytrzymałość profili okiennych określa ich klasa oznaczona symbolami A (najlepsza), B i C (najgorsza). Profile klasy A w zupełności wystarczą do wykonania okien o standardowych wymiarach 1,5 x 1,5 m. Większe wymagają grubszych ścianek zewnętrznych i szerokich ram, zapewniających stabilność i odpornych na odkształcenia. Nie da się z nich jednak wykonać tak dużych przeszkleń jak z profili drewnianych lub aluminiowych. Zależnie od sposobu otwierania możemy mieć okna uchylno-rozwieralne o powierzchni skrzydła 2,5-3 m2 i ciężarze do 130-150 kg, podnoszono-przesuwne o wysokości 2,670 m, szerokości do 3,235 m i ciężarze do 400 kg. Ze względu na dużą rozszerzalność termiczną PVC, nie produkuje się tak dużych okien z ciemnych profili.

Internorm

Internorm

Profile z PVC są nie tylko białe. Produkuje się także kolorowe i w specjalnych okleinach imitujących drewno lub metal. Nie wymagają one specjalnej konserwacji i są łatwe do utrzymania w czystości.

Okna aluminiowe są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Profile, z których się je wytwarza mają dużą wytrzymałość i sztywność, nie ulegają deformacji pod wpływem wysokiej temperatury. Umożliwiają więc produkcję okien o niemal dowolnym kształcie, dużych przeszkleń w wąskich ramach i z dużą powierzchnią szyby. Są przy tym lekkie i odporne na korozję. W domach jednorodzinnych mogą być jednak stosowane tylko te „ciepłe” o konstrukcji złożonej z dwóch lub trzech komór powstałych w wyniku połączenia aluminiowych kształtowników, między którymi umieszcza się wkładki termiczne z tworzywa sztucznego lub z zastosowaniem aerożelu. „Zimne” profile bez izolacji mają niedostateczną izolacyjność cieplną, co stwarza ryzyko ich roszenia i oblodzenia.

Oknoplus

Oknoplus

Okna aluminiowe są bardzo trwałe i nie wymagają żadnej konserwacji. Mogą być anodowane lub lakierowane proszkowo na dowolny kolor. Powierzchnia profili może być błyszcząca, matowa lub metalizowana albo imitować kolor i rysunek drewna.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy okna z drewna, z PVC czy z aluminium dopilnujmy, by zostały właściwie zamontowane. Tylko wtedy będą miały tak dobre parametry, jakie gwarantuje ich producent. Nawet najlepsze okna mogą stracić swoje parametry, gdy zostaną źle osadzone. Od dobrego montażu zależy też bezproblemowe korzystanie z okien.

Schüco

Schüco

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
9 komentarzy
 • www.mobilnysalon.com 11 maja 2016

  Dobrze napisany artykuł – niezależnie od budżetum wybór materiału z jakiego wykonane są profile okienne nie jest decyzją prostą.

 • Anywhey 19 listopada 2016

  fakt, łatwo nie jest, sama się o tym przekonałam. Ale ja miałam dużo szczęścia, bo trafiłam na firmę Styleline, gdzie pomogli wybrać najlepsze dla mnie rozwiązanie.

 • irek 28 lutego 2017

  Znam dobrą firmę ze śląska Monstal moze nie znana ogolnie w Polsce ale lokalnie na Śląsku firma bardzo znana i czesto jest brana na duze zlecenia, na budowy marketów, wiekszych sklepów, magazynów itd
  Rybarzowice woj śląskie

 • okna opinie 2017 26 kwietnia 2017

  Dobre okna klasy Premium mają w WnD z grupy Oknoplastów w cenie około 20% tańszej niż odpowiedniki w klasie okien o grubości powyżej 85 mm http://www.wnd-okna.szczecin.pl

 • Jakub 11 grudnia 2017

  Ja wybrałem okna aluminiowe drutex, właśnie ze względu na ich trwałość i to, że nie trzeba się jakoś o nie specjalnie troszczyć. Spełniają swoje zadanie, nie mam czego im zarzucić, ładnie też wyglądają. Mi osobiście jakoś nigdy nie podobały się okna drewniane, ale wiadomo, co kto lubi.

 • Eski 15 grudnia 2017

  Oczywiście, że okna aluminiowe. Są najtrwalsze, prezentują się elegancko. W Polsce mamy dobrych producentów drzwi i okien aluminiowych (np. Alumex). Warto dołożyć więcej, ponieważ okno ma z założenia służyć 20 lat, a więc musi być porządne.

 • Ja47 24 stycznia 2018

  Polecam energooszczędne okna pcv jak na http://www.eko-dom.partneroknoplast.pl

 • Kriss 23 marca 2018

  Okna aluminiowe nie mają konkurencji. Pięknie się prezentują, są eleganckie i trwałe. Okna plastikowe, zwłaszcza z białymi profilami są najgorsze z możliwych. Upychają je w każdym bloku, bo są najtańsze. Ja wybrałem okna aluminiowe http://www.alumex.pl i była to jedna z moich najlepszych życiowych decyzji.

 • lizurej 8 czerwca 2018

  ja jestem za drewnianymi, takie mam i nie zamieniłbym ich na inne

DODAJ KOMENTARZ