Home / Budowa  / Gotowe domy z drukarki 3D

Gotowe domy z drukarki 3D

Spread the love

Wykorzystanie drukarek 3D do budowy gotowych domów zapowiada rewolucję w budownictwie. Dzięki nowej technologii, której efekty zastosowania zaprezentowali już Chińczycy, a światowe koncerny budowlane prowadzą zaawansowane badania nad jej skomercjalizowaniem, budowa domu możliwa będzie w zdecydowanie krótszym czasie. Gotowe domy z drukarki 3D mają być też zdecydowanie tańsze od oferowanych obecnie.

Zrealizowane za pomocą wielkogabarytowych drukarek 3D domy ma już na swoim koncie chińska firma Winsum. Przedsiębiorstwo poinformowało, że domy o wysokości 20 stóp, szerokości 33 stóp i długości 132 stóp jest w stanie wybudować w ciągu 24 godzin. Powstają one w technologii modułowej, co oznacza, że poszczególne pomieszczenia budynku powstają jako odrębne części, które następnie są ze sobą łączone. Cały proces sterowany jest komputerowo. Na podstawie projektu stworzonego w programie CAD komputer prowadzi mechaniczną rękę wytłaczarki, a poszczególne warstwy ściśle nakładają się jedna na drugą.

Technologia druku 3D nie tylko skraca czas budowy, ale także przynosi wymierne efekty ekonomiczne – koszt wytworzenia domu jest kilkanaście razy niższy aniżeli wybudowanie domu w tradycyjnej technologii. Chińczycy w procesie technologicznym wykorzystują mieszankę cementu oraz odpadów budowlanych, co sprawia, że budowa jest przyjazna środowisku. Nie dziwi zatem fakt, że technologia produkcji domów przy wykorzystaniu technologii druku 3D jest ściśle chronioną tajemnicą.

totalkustom.com

totalkustom.com

Jednak nie tylko Chińczycy odkryli potencjał, jaki kryje się w drukarkach 3D. Już niedługo dom w technologii druku 3D może powstać w stanie Minnesota, a do jego budowy przymierza się Andrey Rudenko, który jest z zawodu wykonawcą budowlanym. W jego zamyśle jest wybudowanie dwupiętrowego domu. Co więcej, jego plany obejmują budowę domu energooszczędnego i to takiego, który powstanie bezpośrednio na placu budowy, a nie w hali produkcyjnej. Tymczasem Rudenko ma swoim koncie realizację, szeroko opisywanego, zamku. Realizacja ta miała na celu sprawdzenie możliwości druku 3D. Pozwoliła także na eksperymentowanie z mieszankami cementowymi.

O tym, że technologia druku 3D może w perspektywie czasu zastąpić tradycyjne technologie wznoszenia domów, mogą świadczyć badania prowadzone przez koncerny budowlane. Nad procesem skomercjalizowania nowych technologii druku 3D pracuje obecnie firma Skanska wraz z naukowcami ze Szkoły Inżynierii Lądowej i Budownictwa oraz z architektami z Foster & Partners.

 

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ