Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Funkcjonalne poddasze

Funkcjonalne poddasze

Spread the love

Ze względu na skosy, bardzo często trudno jest zaplanować wnętrza pod dachem w taki sposób, aby wykorzystany został każdy ich centymetr. Warto wiedzieć, jaki kształt dachu pozwoli, aby pomieszczenia na poddaszu były funkcjonalne.

Pod dachem najlepiej prezentuje się duża otwarta przestrzeń, która podkreśla oryginalność tej części domu. Zwykle jednak dzielimy ją, tworząc mniejsze pomieszczenia. O tym, czy będą one  funkcjonalne, decydujemy już na etapie projektu. W dużej mierze kształt, wysokość i doświetlenie pomieszczeń ulokowanych na ostatniej kondygnacji zależy od rodzaju dachu, jego konstrukcji i kąta nachylenia połaci dachowych.

Fakro

Fakro

Najbardziej korzystny pod tym względem jest dach dwuspadowy, o konstrukcji krokwiowo-jętkowej (do 11 m) lub płatwiowo-kleszczowej (powyżej 11 m). Od strony wnętrza połacie tworzą duże powierzchnie skosów, które ułatwiają zaplanowanie pomieszczeń w regularnym, jak najbardziej symetrycznym układzie, bez niewykorzystanych, trudno dostępnych zakamarków. Jedyne z czym należy się liczyć to słupy więźby płatwiowo-kleszczowej, które trzeba uwzględnić przy podziale przestrzeni. Najlepiej umieścić je we wnętrzu ścian działowych; wtedy nie będą utrudniały poruszania się na poddaszu.

Velux

Velux

 

 

 

 

Zdecydowanie mniej miejsca będzie pod efektownie wyglądającym dachem czterospadowym, który od góry przypomina kopertę. Do stworzenia wystarczająco wysokich pomieszczeń nadaje się jedynie 40-50% powierzchni pod tak zaplanowanymi połaciami. Nawet przy wyższych ścianach kolankowych z każdej strony przestrzeń będą ograniczały skosy. Dostawione do nich ściany działowe będą miały kształt nieregularnych trapezów. Funkcjonalny podział dodatkowo utrudniają słupy więźby dachowej. Decydując się na taki dach trzeba więc mieć świadomość, że niewiele pomieszczeń da się pod nim ulokować, a doświetlić je można oknami dachowymi lub przez umieszczenie zwykłych, pionowych przeszkleń w lukarnach.

Najmniejsza i trudna do funkcjonalnego zagospodarowania jest przestrzeń pod skomplikowanymi dachami wielospadowymi. Trudno wydzielić w nich sensownej wielkości pomieszczenia i atrakcyjnie je zaaranżować. Skutecznie ogranicza to duża ilość skosów.

Warto zwrócić uwagę na wysokość ścianek kolankowych. To od ich wysokości zależy sposób aranżacji znajdującej się wzdłuż nich przestrzeni. Ścianki o wysokości powyżej 70 cm nie ograniczają w dużym stopniu powierzchni poddasza. Pozwalają na ustawienie szafek na rzadko używane rzeczy lub półek z książkami, a te jeszcze wyższe (80-150 cm) – łóżka, biurka, stolika, sedesu, a nawet wanny.  Dodatkowo dach dwuspadowy daje więcej możliwości doświetlenia poddasza – okna można osadzić nie tylko w połaci dachu, ale także w ścianach szczytowych.

Roto

Roto

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ