Home / Budowa  / Energooszczędny dom w Szwecji

Energooszczędny dom w Szwecji

Spread the love

Projekt architektoniczny domu o powierzchni 140 m2 powstał na indywidualne zamówienie. Inwestorom zależało na tym, aby dom, w którym zamieszkają, był funkcjonalny i energooszczędny, ale także wpisywał się w otaczającą przyrodę. Realizację projektu powierzono firmie Tadeks Fertig Haus, która na swoim koncie ma już wiele podobnych przedsięwzięć.

Technologia domu energooszczędnego

Jednym z podstawowych założeń przyświecających przyszłym użytkownikom domu powstającego w Varmdolandet, w Szwecji było to, aby był on energooszczędny. Dlatego też zdecydowano się na wybór technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego. To technologia opierająca się na precyzyjnej realizacji poszczególnych elementów budynku na hali produkcyjnej, które następnie zostają przetransportowane na plac budowy, gdzie są montowane. Za wyborem tej metody przemawiał również krótki czas budowy – montaż budynku trwa na placu budowy zaledwie kilka dni – oraz możliwość prowadzenia prac także w okresie zimowym.

Podczas projektowania, a następnie na etapie budowy domu energooszczędnego ważne jest ograniczenie do minimum występowania mostków termicznych. Z tego też względu pierwotny projekt domu został zmodyfikowany, z uwzględnieniem technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego, stosowanej przez firmę Tadeks Fertig House. Pierwsza wersja projektu, w porównaniu do projektu zrealizowanego, miała dużą liczbę potencjalnych miejsc, gdzie takie negatywne zjawiska mogłyby wystąpić.

Realizacja domu

Nie bez znaczenia dla przyszłych użytkowników domu było to, że elementy konstrukcyjne – ściany zewnętrzne i wewnętrzne, dach i stropy wykonane są w technologii drewnianej. Drewno, jako surowiec naturalny, posiada właściwości samoregulacji wilgoci, przez co osoby przebywające wewnątrz mają zapewniony odpowiedni mikroklimat.

Drewno wykorzystane zostało również do wykończenia elewacji. Wybór padł na modrzew syberyjski, jako ten gatunek, który charakteryzuje się wytrzymałością na ekstremalne warunki atmosferyczne, właściwe dla terenu, gdzie dom powstaje. Za wyborem tego gatunku przemawiały także upodobania estetyczne właścicieli oraz fakt, że modrzew syberyjski doskonale komponuje się z otaczającym krajobrazem oraz okoliczną architekturą.

Wewnątrz domu znajduje się nowatorski system ogrzewania budynku wraz z systemem chłodzenia. System polegający na pozyskiwaniu źródła ciepła z energii elektrycznej o bardzo niskim zapotrzebowaniu został opracowany przy współudziale uniwersytetu badawczego z zakresu nowatorskich instalacji ogrzewania. Instalacja powstała w oparciu o ogrzewanie nadmuchowe i wentylację mechaniczną.

Źródło: Tadeks Fertig Haus

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ