Home / Budowa  / Dachy i rynny  / Domy z płaskimi dachami

Domy z płaskimi dachami

Spread the love

Jeszcze do niedawna domy z płaskimi dachami kojarzyły się nam z domami kostkami popularnymi w czasach PRL. Dziś takie dachy stają się coraz popularniejsze.
W polskim klimacie lepiej sprawdzają się dachy strome. Są one uznawane za najpewniejsze zabezpieczenie domu przed śniegiem, który się z nich zsuwa i deszczem, który spływa z nich szybko. Tę tradycję znacznie zmieniły nowoczesne technologie i materiały, umożliwiające wykonanie dachu płaskiego, który nawet w naszym klimacie niezawodnie chroni dom przed skutkami opadów. Dachy płaskie mają domy o znowu modnej architekturze modernistycznej.

Antero Tehunen

Antero Tehunen

Płaskie dachy przykrywają domy o prostej, oszczędnej, geometrycznej formie. Mają one tę zaletę, że powierzchnia użytkowa drugiej kondygnacji jest taka sama jak na parterze. Nie ograniczają jej skosy.
Dachy płaskie dają architektom dużo więcej możliwości kształtowania bryły domu niż dachy strome. Projektanci nie są ograniczeni koniecznością zachowania proporcji dachu. Łatwiej im więc rozdzielić funkcje domu i umieścić je nie tylko na poszczególnych kondygnacjach, ale wręcz w odrębnych – nawet kilku – bryłach, połączonych ze sobą korytarzami.

Wienerberger

Wienerberger

Przenikające się formy ostatecznie tworzą różnorodne, niepowtarzalne kształty, które łatwo jest zgrać z otoczeniem.
Na elewacjach domów z płaskim dachem dobrze prezentują się oryginalne materiały wykończeniowe. Choć układ jest skomplikowany, nie zwiększa znacząco kosztów wykonania dachu płaskiego. To zupełnie odwrotnie niż przy dachu stromym (im bardziej skomplikowany kształt, tym droższe wykonanie i większe ryzyko popełnienia błędów).

Aluprof

Aluprof

Dach płaski może też pełnić różne funkcje użytkowe. Da się na nim wykonać taras lub założyć ogród. W ten sposób można powiększyć przestrzeń do wypoczynku, którą – szczególnie na niedużych miejskich działkach – trudno jest wygospodarować. Wykonanie ogrodu na dachu zwiększa biologicznie czynną powierzchni działki. Jest to szczególnie ważne, gdy jest ona niewielka lub są wprowadzone dodatkowe opłaty za odprowadzenie wody deszczowej do gminnej kanalizacji.

Więcej inspiracji znajdziesz ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ