Home / Realizacje domów  / Domy z dachem dwuspadowym  / Dom w stylu stodoły

Dom w stylu stodoły

Na północ od San Francisco, w Glen Ellen, kultura opiera się na rolnictwie i została nazwana oryginalną winiarnią. Jack London uczynił to swoim stałym domem na początku XX wieku. Pociągnięty przez ląd Londyn wierzył w zbawcze właściwości życia na wsi.

Niecałą godzinę drogi od centrum, miasto otaczają pagórkowate wzgórza porośnięte gajami dębowymi. Silna historia rolnictwa wpłynęła na środowisko , większość domów w tym miejscu przypomina stodoły.

I tam w latach 50. XX wieku inwestorzy uciekli od miejskiego stylu życia i zapragnęli mieszkać w przerobionej dużej stodole na piętrowy dom.


Życzeniem klienta było konsekwentne budowanie w obrębie wzgórz pokrytych budynkami rolniczymi. Powstała prosta, prostokątna, dwukondygnacyjna bryła z asymetrycznym dwuspadowym dachem. Krótsza strona dachu skierowana jest w stronę południowo-zachodniego słońca i zmniejsza przenikanie ciepła do konstrukcji.

Okna od tej strony są również ograniczone przez cienkie okiennice wentylacyjne o pełnej wysokości, które nawiązują do tradycyjnej stodoły.

Wejście jest zagłębione w zacienieniu. Kominek i komin, nieobecne w tradycyjnej, rolniczej zabudowie, są wyparte z konstrukcji za pomocą przeszklonych połączeń.

Wschodnia strona jest bardziej otwarta na widok i poranne słońce. Ciągłe przeszklone skrzydła obejmuje duże przesuwne drzwi, które wchodzą w sąsiednią ścianę i otwierają kuchnię na tylny taras.

Piętro jest pozbawione okien, duża pionowa drewniana żaluzja umieszczona na południowo-wschodnim końcu szczytu jest wyrównana osiowo z wewnętrznym wejściem na obu poziomach.  Stalowy most z kratami łączy górną kondygnację sypialną ze stokiem i stodołą powyżej. Minimalistyczna paleta materiałów złożona z odzyskanej sekwoi, falistej stali Corten i czarnych stalowych okien skrzydłowych w połączeniu ze zintegrowanymi rynnami i brak nawisów dodatkowo pogłębia minimalne wrażenie konstrukcji.
W domu zainstalowano energooszczędne systemy ogrzewania, dzięki czemu zużycie energii jest minimalne.

Architektura: Faulkner Architects

Foto: Joe Fletcher Photography

Więcej na http://ideadomu.pl/realizacje-domow/

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ