Home / Budowa  / Całoroczne domy drewniane – dlaczego warto w nich zamieszkać?

Całoroczne domy drewniane – dlaczego warto w nich zamieszkać?

Spread the love

Powstające dziś domy drewniane to budynki dostosowane do tego, aby użytkować je przez cały rok. Są energooszczędne, ciekawe architektonicznie, a ich wytrzymałość porównywana jest do domów powstających w technologii murowanej. Za budową domów drewnianych przemawia także to, że powstają bardzo szybko – nawet w ciągu kilku tygodni.

Budowane w technologii szkieletu drewnianego budynki jeszcze do niedawna kojarzyły się z małymi domkami, użytkowanymi jedynie sezonowo, kiedy na zewnątrz panują dodatnie temperatury. Dom mieszkalny miał mieć solidne fundamenty i grube murowane ściany. Jednak zalety budownictwa szkieletowego oraz rozwój technologii sprawiły, że dziś domy drewniane są w stanie sprostać tym samym wymaganiom, które stawiane są domom murowanym. Nadają się do użytkowania przez cały rok, są energooszczędne i dostosowane do potrzeb inwestorów. Ich wytrzymałość porównywana jest do wytrzymałości domów murowanych i szacowana na około 50 lat.

Domami drewnianymi są zarówno prefabrykowane domy szkieletowe, jak i domy wznoszone z bali. Elewacja może zostać wykończona tynkiem, co sprawia, że wizualnie nie odbiegają od spotykanych domów murowanych, ale także drewnem, co nadaje im unikalny wygląd.

Domygoralskie.com

Konstrukcja ścian

Domy drewniane wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji ścian. Ich poszycie stanowi zazwyczaj płyta OSB lub MFP, której zadaniem jest usztywnienie konstrukcji. Przed przedostawaniem się zimnego powietrza do wewnątrz chroni folia wiatroizolacyjna. Jej zadaniem jest także nieprzepuszczanie wilgoci z zewnątrz, a jednocześnie umożliwienie wydostania się wilgoci z wnętrza. Przed utratą ciepła zabezpiecza warstwa termoizolacyjna, którą jest wełna mineralna grubości 15 cm. Kolejną warstwę stanowią płyty gipsowo-kartonowe. Ściany domów szkieletowych zazwyczaj mają grubość około 26 cm. W standardzie energooszczędnym ich grubość wzrasta do 35 cm.

Zaletą drewnianych domów szkieletowych jest to, że ich budowa, w porównaniu z domami murowanymi, trwa zdecydowanie krócej. Dzięki temu, że większość elementów powstaje w fabryce, a na placu budowy odbywa się jedynie ich montaż, dom drewniany może powstać nawet w zaledwie kilka tygodni. Z kolei brak konieczności stosowania mokrych materiałów wpływa na to, że budowa domu drewnianego może się odbywać o każdej porze roku.

Drewno odpowiednio zabezpieczone

Do budowy domów wykorzystuje się drewno o odpowiedniej wilgotności – zazwyczaj poniżej 18%. Dzięki temu jest ono odporne na kurczenie się, zginanie, co zapewnia stabilność całej konstrukcji budynku. Z kolei poddanie drewna obróbce termicznej, np. komorowemu suszeniu w temperaturze powyżej 65°C sprawia, że konstrukcja domu drewnianego jest odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnym rozwojem grzybów, pleśni czy ingerencją insektów. Przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych drewno chroni również impregnacja.

Honka

Dla kogo są dedykowane domy drewniane

Zalety domów drewnianych docenią wszyscy inwestorzy, którym zależy na komforcie, jaki oferują naturalne materiały. Ciepłe, wyróżniające się dobrą izolacją akustyczną, a przy tym wytrzymałe domy drewniane stanowią doskonałą alternatywę dla tych powstających w technologii murowanej. To także propozycja dla tych wszystkich, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do własnego domu.

Domy wznoszone w technologii szkieletu drewnianego wyróżniają się lekką konstrukcją, ponieważ nie wymagają zastosowania ciężkich fundamentów czy stropów żelbetonowych.

Honka

Drewmar

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ